Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Niewybuchy znalezione w Terespolu i Janowie Podlaskim

Pocisk artyleryjski pochodzący z okresu II wojny światowej został znaleziony podczas prac polowych przy ul. Wojska Polskiego w Terespolu. Tego samego dnia w rejonie internatu Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim ujawnione zostały granaty moździerzowe. Niebezpieczne znaleziska zostały już zneutralizowane przez lubelskich policjantów SPAP oraz chełmskich saperów. Pamiętajmy, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić.

Przed weekendem dyżurny komisariatu w Terespolu otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia podczas prac polowych w rejonie ul. Wojska Polskiego przedmiotu przypominającego niewybuch. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol, który potwierdził tą informację. Okazało się, że znaleziony przedmiot to pocisk artyleryjski kal. 172 mm, pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli znalezisko do czasu przybycia na miejsce patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie. Funkcjonariusze ujawnili dodatkowo granat ręczny.

Tego samego dnia funkcjonariusze otrzymali kolejne zgłoszenie. Tym razem w Janowie Podlaskim podczas wykopu ujawnione zostały kolejne niewybuchy. Były to granaty moździerzowe. Tym razem neutralizacją niewybuchów zajęli się policjanci SPAP KWP w Lublinie. Podczas podjęcia niewybuchów ujawnili kolejne niebezpieczne „pamiątki z okresu II wojny światowej”. W trakcie zabezpieczenia miejsca zdarzenia wspierali nas strażacy z PSP w Białej Podlaskiej oraz OSP w Janowie Podlaskim.

Pamiętajmy, że w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch pod żadnym pozorem nie możemy takiego znaleziska przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama