Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Wózek widłowy systemowy jako inwestycja w przyszłość

Wózek widłowy systemowy to nowoczesny sprzęt do obsługi magazynów wysokiego składowania. W czasach, w których mamy do czynienia z automatyzacją obiektów logistycznych wózki systemowe zaczynają odgrywać dominującą rolę w nowoczesnym procesie magazynowania zróżnicowanych ładunków – gwarantują oszczędność czasu i przestrzeni, najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz relatywnie niskie koszty operacyjne.

Czy jest wózek systemowy?

Wózek systemowy to rodzaj wózka widłowego przeznaczony do pracy w bardzo wąskich korytarzach roboczych. Filozofia Very Narrow Aisle zakłada redukcję miejsca, które jest zwyczajowo przeznaczone na bezpieczną pracę wózka widłowego celem zwiększenia ilości miejsc paletowych w magazynie. W standardowym ujęciu, wózek widłowy potrzebuje około 3 metrów do manewrowania pomiędzy regałami, w przypadku wózka systemowego wartość ta zostaje zredukowane niemal o połowę – do 1,7 metra! Na takiej samej powierzchni magazynu możemy zmieścić nawet 25% więcej palet.

Wózek systemowy posiada podnoszony przedział operatora. Oznacza to, że operator wraz z ładunkiem jest podnoszony na wysokość kilkunastu metrów. Sama maszyna porusza się wzdłuż pętli indukcyjnej, która zostaje „zaszyta” w posadzce. Prowadzenie indukcyjne wyklucza ryzyko wypadku – wózek pomiędzy rzędami regałowymi może jechać jedynie do przodu bądź do tyłu.

Wózek systemowy posiada obrotowe widły, dzięki którym może odłożyć paletę na wybrane miejsce czy też pobrać ładunek. Porównując wydajność wózka systemowego z wózkiem wysokiego składowania typu reach truck, wózek VNA jest dwukrotnie szybszy!

Przyszłość wysokiego składowania z wózkiem systemowym

Wózek systemowy doskonale wpisuje się we współczesne wyzwania logistyki wewnętrznej poprzez:

  • Redukcję kosztów operacyjnych – dzięki zastosowaniu wózków systemowych możemy zredukować liczebność floty w magazynie. Mniej wózków widłowych w obiekcie to mniej czynności serwisowych oraz mniejsza liczebność personelu wymaganego do ich obsługi.
  • Szybką ścieżkę wdrożenia operatora – dzięki semi-automatyzacji ścieżka wdrożenia pracownika do obsługi wózka systemowego jest relatywnie krótka.
  • Maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynu – poprzez redukcję szerokości korytarza roboczego możemy maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń.
  • Unikalną wydajność – operacje logistyki wewnętrznej w systemie VNA charakteryzują się najwyższą wydajnością spośród wszystkich systemów logistycznych obsługiwanych przez wózki widłowe.
  • Redukcję liczby uszkodzeń towaru – wózek systemowy zmniejsza ryzyko błędów operatora, ponieważ ma on zawsze doskonałą widoczność na obsługiwany towar.

Alternatywa dla wózka systemowego

W określonych przypadkach:

  • gdy mamy do czynienia z koniecznością zastosowania bardzo wąskich korytarzy roboczych w celu maksymalizacji ilości palet w magazynie,
  • nie możemy wdrożyć wózka systemowego z racji na zbyt niską jakość posadzki w obiekcie,
  • zachodzi konieczność dostępu do każdej przechowywanej jednostki ładunkowej,
  • nie zależy nam na najwyższym poziomie wydajności, a standard oferowany przez wózki typu reach truck jest dla nas wystarczający,

możemy pokusić się o wdrożenie wózków przegubowych. Wózek przegubowy to ciekawa alternatywa dla maszyn z podnoszonym przedziałem operatora. Wyróżnia go wysoka elastyczność – może pracować wewnątrz i na zewnątrz magazynu, a biorąc pod uwagę przestrzeń jaką potrzebuje do bezpiecznej obsługi ładunków, zaliczamy go do kategorii VNA.

Wózek przegubowy, systemowy oraz inne wózki widłowe znajdziecie w ofercie polskiego dostawy systemów logistyki wewnętrznej – WDX S.A.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama