Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

IX Noc Bibliotek „Absurd. Nie czytać” w Białej Podlaskiej (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 6 października 2023
, godz. 10:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na IX Noc Bibliotek "Absurd nie czytać", która odbędzie się w dniach 6-7 października.

Noc Bibliotek to ogólnopolskie wydarzenie organizowane już po raz dziewiąty, w tym roku pod hasłem: Absurd nie czytać. Globalnie inicjatorem wydarzenia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej a rozwijane jest pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Program:

6 października
godz. 10:00 „WspólNoty w mojej bibliotece”. Spotkanie autorskie z Maciejem Szupilukiem
godz. 11:00 Otwarcie wystawy „Galeria absurdu PRL”
godz. 18:00 Filia nr 6 – Spotkanie autorskie z Agnieszką Panasiuk

7 października
godz. 16:30 Multicentrum – warsztaty „Sztuka absurdu”
godz. 17:00 Spotkanie z Jackiem Galińskim, autorem komedii kryminalnych
godz. 18:00 Barwna – Rodzinna zabawa czytelnicza

 

6 i 7 października odbędą się wydarzenia w ramach IX Nocy Bibliotek.
W ramach obchodów Nocy Bibliotek Dyrektor oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej zorganizują w dniach 6-7 października 2023 r. szereg wydarzeń.

6 października w Dziale Wiedzy i Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej o godzinie 10:00 odbędzie się wydarzenie pt. „WspólNoty w mojej bibliotece”. Jest to projekt kierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych z klas humanistycznych, skupiony wokół lokalnego dziedzictwa kulturowego. W ramach inicjatywy odbędzie się spotkanie z literatem, muzykiem, prawdziwym multi pasjonatem kultury i  sztuki, bialczaninem Maciejem Szupilukiem. Spotkanie połączone będzie z otwarciem wystawy pt. „Galeria absurdu-PRL”, na której przedstawimy życie codzienne, nie tylko z książką, w czasach PRL. Wystawa będzie dostępna dla czytelników w Czytelni MBP w dniach 6 i 7 października.

6 października o godzinie 18:00 w Filii Nr 6 MBP w Białej Podlaskiej odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Panasiuk uznaną przez szerokie grono czytelników autorką cyklu książek ,,Na Podlasiu”, powieści ,,Podróże serc” oraz powieści historycznej ,,Ścieżki Elizy”. Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie najnowsza powieść pisarki – „Leśniczówka”, która jest drugą, po wydanej w tym roku „Kamienicy”, częścią cyklu powieściowego „Sekrety Białej”. Charakterystyczną cechą twórczości Agnieszki Panasiuk jest umiejscowienie akcji opowiadanych przez nią historii na terenie Białej Podlaskiej i Południowego
Podlasia. Wydarzenie to będzie miało wymiar artystyczno-społeczny, promujący lokalną kulturę i historię.

7 października o godzinie 17:00 w Bibliotece Głównej rozpocznie się spotkanie autorskie z Jackiem Galińskim pisarzem, scenarzystą filmowym, sportowcem, miłośnikiem sztuk walk. Pisarz w 2019 r. wydał debiutancką książkę „Kółko się pani urwało”, która rozpoczyna bestsellerowy cykl pięciu powieści z Zofią Wilkońską, irytującą i dziarską emerytką wplątującą się w nieprawdopodobne, sensacyjne czasem absurdalne historie. W swoim dorobku Jacek Galiński ma również książkę pt. „Pawełek i cała reszta” przeznaczoną do młodszego odbiorcy. W 2023 r. spod pióra autora wyszła kolejna pozycja, thriller komediowy ,,Pod górkę”. W ,,Pod górkę” nic nie idzie tak jak powinno. Nieporadny mężczyzna pragnie porwać i uwięzić kobietę. Nie byle jaką, bo kobietę swoich marzeń. Ma wszystko drobiazgowo zaplanowane, m.in. buduje w piwnicy saunę, która stanie się klatką. Bierze także udział w kursach samoobrony kobiet, by wiedzieć, jak się może bronić kobieta. Niespodziewanie cały jego misterny plan bierze w łeb, a karuzela dziwnych niespodziewanych zdarzeń dopiero się rozkręca.

Noc Bibliotek to także przygoda dla dzieci i młodzieży. W Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży o godzinie 18:00 rozpocznie się zabawa dla całych rodzin, na której zgodnie przyświecającym jej hasłem: ,,Absurd nie czytać – czytasz – wiesz więcej” nadarzy się okazja do podkreślenia, jak istotną rolę w naszym życiu pełnią książki. Podczas wydarzenia czytelnicy będą mogli się przebrać za postać ulubionego bohatera książkowego i wykonać pamiątkową fotografię na specjalnie w tym celu przygotowanej ściance. Tuz po wejściu do biblioteki obejrzeć będzie można wystawę memów o książkach. Zorganizowana zabawa będzie miała na celu zachęcić uczestników do szukania odpowiedzi w książkach, w których można znaleźć odpowiedź na wszystko. W Multicentrum podczas przygotowanych przez instruktorów warsztatach ,,Sztuka absurdu” wyjaśnimy pojęcie absurdu na przykładzie prostych grafik. Wykorzystanie sztuczną inteligencję AI w losowym tworzeniu rysunków i obrazów. Wszystko to zostanie zwieńczone wykonaniem niezwykłej ,,DaDa pracy plastycznej”, w której nawiążemy do ruchu dadaistów.

Nocy Bibliotek będzie towarzyszyło ciekawe wydarzenie czytelnicze organizowane przez Filię nr 3. W sobotę 7 października w godzinach pracy filii bibliotecznej bibliotekarze przygotują ciekawy quiz dla dorosłych pt: „Jakiego słowa brakuje w tytułach słynnych powieści”?, w którym będzie można otrzymać nagrodę książkową. Oprócz tego zostanie zaprezentowana wystawa ph. „Absurd nie czytać”. W tym dniu w naszej ,,trójce” będzie można zapoznać się z twórczością lokalnych pisarzy i poetów. Zostaną zaprezentowane książki m.in. takich autorów jak Waldemar Golanko, Edyta Tyszkiewicz, Renata Marczuk, Marek Pietrzela, Piotr Kowieski, Arkadiusz Dudyk, Franciszek Jerzy Stefaniuk, Helena Romaszewska, Henryk Kozak i Wiesław Gromadzki.

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyć będzie akcja „Podziel się książkami” zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek. Podczas kilku dni towarzyszących Nocy Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniach 2-7 października 2023r. obowiązywać będzie abolicja na zwrot książek. Zatem każdy, kto ma wypożyczoną i nie zwróconą w terminie książkę będzie mógł ją oddać bez ponoszenia kary za jej przetrzymanie. Opłata zostanie umorzona!

 

materiał: Justyna Dragan Miejska Biblioteka Publiczna Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama