Przed kaplicą zgromadziły się tego dnia poczty sztandarowe Urzędu Gminy, Gminnego Związku OSP RP, Polskiego Stronnictwa
Ludowego, OSP: Sławacinek Stary, Cełujki, Cicibór Duży, Hrud, Sitnik, Swory i Woskrzenice Małe oraz delegacje wieńcowe reprezentujące sołectwa: Rakowiska, Cicibór Duży, Terebela, Cełujki, Dokudów, Grabanów, Jaźwiny, Łukowce, Młyniec, Perkowice, Pojelce, Porosiuki, Rodzinny Ogród Działkowy ,,Piotruś” ze Styrzyńca, Sitnik, Sławacinek Stary, Styrzyniec, Swory, Woskrzenice Małe i Wólka Plebańska.
Po mszy świętej sprawowanej przez proboszcza ks. Wojciecha Majewskiego barwny korowód przemaszerował na plac dożynkowy, tam uroczystość poprowadziły Agnieszka Bieńkowska i Katarzyna Pawłowska, natomiast zgromadzonych gości powitali wspólnie sekretarz gminy Grażyna Majewska oraz przewodniczący rady gminy Dariusz Plażuk. Jak obyczaj nakazuje starostowie dożynek Agnieszka Makarewicz i Piotr Michaluk, mieszkańcy Terebeli, przekazali uroczyście chleb na ręce wójta gminy Wiesława Panasiuka.
– Szczególny szacunek dla chleba wyróżnia nas, Polaków, spośród innych narodów. Siła tradycji, która nakazuje nam dziękować za dar chleba, w wyjątkowy sposób uosabia się w uroczystościach dożynkowych. Okazałym bochnem chleba wypieczonym z tegorocznego ziarna chcę się z Wami podzielić z nadzieją, że nikomu go nie zabraknie – mówił wójt Wiesław Panasiuk. – Dziś możemy się razem spotkać, by celebrować naszą pracę, wytrwałość i wspólnotę, jaką tworzymy jako gmina i parafia. W tym magicznym momencie zatrzymujemy się też na chwilę, by spojrzeć wstecz i docenić nie tylko obfite plony, ale też drogę, jaką przeszliśmy, by osiągnąć te wspaniałe efekty.
Po przekazaniu chleba nadszedł czas na ceremoniał dożynkowy, którego istotną częścią była prezentacja sołectw i uwitych przez nie wieńców. – Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy ludzie wsi mogą wreszcie odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach – usłyszeli tytułem wstępu zgromadzeni na placu, przed którymi wystąpiły delegacje dziewiętnastu sołectw. Przyniesione przez mieszkańców sploty zbóż wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec.
Najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce Młyniec
II miejsce Cicibór Duży i Jaźwiny
III miejsce Cełujki i Terebela
wyróżnienie: Styrzyniec
Najpiękniejsze stoisko promujące sołectwo:
I miejsce KGW Petardy z Pojelec
II miejsce KGW Terra Bella z Terebeli
III miejsce KGW „Maki”
wyróżnienie: sołectwo Rakowiska.
Najsmaczniejsza potrawa dożynkowa:
I miejsce Helena Liniewicz z Sitnika – pierogi
II miejsce Aneta Tymoszuk z Cełujek – polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym z plackami ziemniaczanymi i buraczkami
III miejsce Danuta Żelisko z Grabanowa – pasztet z dziczyzny z musem rabarbarowym i żurawiną polane sosem kurkowym
wyróżnienie:
Magdalena Markowska z Porosiuk – krokiety ziemniaczane w chrupiącej panierce z sosem kurkowym
Małgorzata Michaluk z Terebeli – terebelskie gołąbki z sosem paprykowym
Najsmaczniejsze ciasto dożynkowe:
I miejsce Marta Bołtowicz z Jaźwin
II miejsce Urszula Jarząbek z Wólki Plebańskiej
III miejsce Ewelina Wróbel z Grabanowa
wyróżnienie: Joanna Horbowiec z Terebeli
Najsmaczniejszy chleb dożynkowy:
I miejsce Anna Abramowska z Czosnówki
II miejsce Zofia Andrusiewicz z Wólki Plebańskiej
III miejsce Sylwia Czemierowska z Czosnówki
wyróżnienie:
Teresa Ignaciuk z Cełujek
Anna Mielnicka z Cicibora Dużego
W trakcie dożynek przeprowadzono Turniej Sołectw, w którym rywalizowało osiem miejscowości:
I miejsce Cicibór Duży
II miejsce Styrzyniec
III miejsce Sławacinek Stary
Tego dnia w imieniu mieszkańców Rakowisk oraz całej gminy Dariusz Plażuk złożył podziękowania wójtowi Wiesławowi Panasiukowi za 25 lat wspólnej pracy na rzecz gminy Biała Podlaska. – Ten okres uważamy za bardzo ważny i owocny, dzięki Pana wsparciu udało nam się osiągnąć założone cele – mówił przewodniczący rady wręczając włodarzowi statuetkę. – Na samym początku powiedziałem, że będziemy służyć mieszkańcom i to czynimy do dnia dzisiejszego włącznie – podkreślił w odpowiedzi nagrodzony. Do społeczności gminy Biała Podlaska kilka słów skierowali przybyli goście, odczytano również listy okolicznościowe, które nadesłali przedstawiciele województwa lubelskiego i parlamentarzyści.
Uroczystość uświetnili swoimi występami: 16-letnia uczennica III klasy o profilu muzycznym w 4 LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej Wiktoria Szczepanowska oraz zespoły działające przy GOK Biała Podlaska: zespoły obrzędowo – śpiewacze „Kalina” z Klubu Kultury w Perkowicach, „Wrzos” z KK w Woskrzenicach i „Lewkowianie” z KK w Dokudowie, zespoły wokalne „Białynia” z KK w Worońcu i „A Jak”, zespoły śpiewacze „Sitniczanie” z KK w Sitniku, „Barwinek” z KK w Styrzyńcu, „Chodźta do nos” z KK w Sworach, „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego, „Zorza” z Cicibora Dużego i ,,Kaczeńce” z Czosnówki. W tym czasie przybyli na wydarzenie goście mogli skorzystać z oferty stoisk promujących sołectwa oraz lokalne rękodzieło, na placu pojawiły się również stoiska przygotowane m.in. przez Wipasz, Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej, II Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej i KRUS Biała Podlaska. Nie zabrakło oczywiście punktów gastronomicznych.
Wspólne świętowanie mieszkańców gminy było okazją do podsumowania udziału w rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski”, w której Grupa Gminy Biała Podlaska pokonując 44.010,23 km wykręciła III miejsce wspomagając miasto Biała Podlaska w obronie tytułu mistrza zdobytego rok temu. Do grupy przyłączyło się 186 osób, rekordziści pokonali ponad tysiące kilometrów. Najwięcej kilometrów, bo aż 4.398, wykręcił Karol Kakietek, drugie miejsce z wynikiem 2.555 km Jakub Rola i trzecie 1.341 km Cezary Chomiuk. Wśród pań I miejsce z wynikiem 1.226 km zajęła Natalia Klimiuk. Najmłodsza, 7-letnia uczestniczka, Maja Mroziuk ukończyła rywalizację z wynikiem 364,8 km. Tego dnia na scenie odbyło się wręczenie nagród i złożenie podziękowania najbardziej aktywnym rowerzystom.
Wieczorne godziny wypełnił swoją muzyką zespół Biała Armia, będący grupą wykonującą covery znanego i lubianego zespołu Bajm, którego wokalistką jest Beata Kozidrak. Dożynki uwieńczyła potańcówka z zespołem Forum.
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk