Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Gmina Biała Podlaska podziękowała za plony na dożynkach w Rakowiskach (galeria)

W tym roku organizacji dożynek podjęli się wspólnie z Radą Gminy, wójtem Wiesławem Panasiukiem i Gminnym Ośrodkiem Kultury mieszkańcy miejscowości Rakowiska oraz miejscowa Parafia pw. Św. Ojca Pio, w której została odprawiona uroczysta msza święta rozpoczynająca wydarzenie.

Przed kaplicą zgromadziły się tego dnia poczty sztandarowe Urzędu Gminy, Gminnego Związku OSP RP, Polskiego Stronnictwa
Ludowego, OSP: Sławacinek Stary, Cełujki, Cicibór Duży, Hrud, Sitnik, Swory i Woskrzenice Małe oraz delegacje wieńcowe reprezentujące sołectwa: Rakowiska, Cicibór Duży, Terebela, Cełujki, Dokudów, Grabanów, Jaźwiny, Łukowce, Młyniec, Perkowice, Pojelce, Porosiuki, Rodzinny Ogród Działkowy ,,Piotruś” ze Styrzyńca, Sitnik, Sławacinek Stary, Styrzyniec, Swory, Woskrzenice Małe i Wólka Plebańska.

Po mszy świętej sprawowanej przez proboszcza ks. Wojciecha Majewskiego barwny korowód przemaszerował na plac dożynkowy, tam uroczystość poprowadziły Agnieszka Bieńkowska i Katarzyna Pawłowska, natomiast zgromadzonych gości powitali wspólnie sekretarz gminy Grażyna Majewska oraz przewodniczący rady gminy Dariusz Plażuk. Jak obyczaj nakazuje starostowie dożynek Agnieszka Makarewicz i Piotr Michaluk, mieszkańcy Terebeli, przekazali uroczyście chleb na ręce wójta gminy Wiesława Panasiuka.

Szczególny szacunek dla chleba wyróżnia nas, Polaków, spośród innych narodów. Siła tradycji, która nakazuje nam dziękować za dar chleba, w wyjątkowy sposób uosabia się w uroczystościach dożynkowych. Okazałym bochnem chleba wypieczonym z tegorocznego ziarna chcę się z Wami podzielić z nadzieją, że nikomu go nie zabraknie – mówił wójt Wiesław Panasiuk. – Dziś możemy się razem spotkać, by celebrować naszą pracę, wytrwałość i wspólnotę, jaką tworzymy jako gmina i parafia. W tym magicznym momencie zatrzymujemy się też na chwilę, by spojrzeć wstecz i docenić nie tylko obfite plony, ale też drogę, jaką przeszliśmy, by osiągnąć te wspaniałe efekty.

Po przekazaniu chleba nadszedł czas na ceremoniał dożynkowy, którego istotną częścią była prezentacja sołectw i uwitych przez nie wieńców. – Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy ludzie wsi mogą wreszcie odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach – usłyszeli tytułem wstępu zgromadzeni na placu, przed którymi wystąpiły delegacje dziewiętnastu sołectw. Przyniesione przez mieszkańców sploty zbóż wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce Młyniec
II miejsce Cicibór Duży i Jaźwiny
III miejsce Cełujki i Terebela
wyróżnienie: Styrzyniec

Najpiękniejsze stoisko promujące sołectwo:
I miejsce KGW Petardy z Pojelec
II miejsce KGW Terra Bella z Terebeli
III miejsce KGW „Maki”
wyróżnienie: sołectwo Rakowiska.

Najsmaczniejsza potrawa dożynkowa:
I miejsce Helena Liniewicz z Sitnika – pierogi
II miejsce Aneta Tymoszuk z Cełujek – polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym z plackami ziemniaczanymi i buraczkami
III miejsce Danuta Żelisko z Grabanowa – pasztet z dziczyzny z musem rabarbarowym i żurawiną polane sosem kurkowym
wyróżnienie:
Magdalena Markowska z Porosiuk – krokiety ziemniaczane w chrupiącej panierce z sosem kurkowym
Małgorzata Michaluk z Terebeli – terebelskie gołąbki z sosem paprykowym

Najsmaczniejsze ciasto dożynkowe:
I miejsce Marta Bołtowicz z Jaźwin
II miejsce Urszula Jarząbek z Wólki Plebańskiej
III miejsce Ewelina Wróbel z Grabanowa
wyróżnienie: Joanna Horbowiec z Terebeli

Najsmaczniejszy chleb dożynkowy:
I miejsce Anna Abramowska z Czosnówki
II miejsce Zofia Andrusiewicz z Wólki Plebańskiej
III miejsce Sylwia Czemierowska z Czosnówki
wyróżnienie:
Teresa Ignaciuk z Cełujek
Anna Mielnicka z Cicibora Dużego

W trakcie dożynek przeprowadzono Turniej Sołectw, w którym rywalizowało osiem miejscowości:
I miejsce Cicibór Duży
II miejsce Styrzyniec
III miejsce Sławacinek Stary

Tego dnia w imieniu mieszkańców Rakowisk oraz całej gminy Dariusz Plażuk złożył podziękowania wójtowi Wiesławowi Panasiukowi za 25 lat wspólnej pracy na rzecz gminy Biała Podlaska. – Ten okres uważamy za bardzo ważny i owocny, dzięki Pana wsparciu udało nam się osiągnąć założone cele – mówił przewodniczący rady wręczając włodarzowi statuetkę. – Na samym początku powiedziałem, że będziemy służyć mieszkańcom i to czynimy do dnia dzisiejszego włącznie – podkreślił w odpowiedzi nagrodzony. Do społeczności gminy Biała Podlaska kilka słów skierowali przybyli goście, odczytano również listy okolicznościowe, które nadesłali przedstawiciele województwa lubelskiego i parlamentarzyści.

Uroczystość uświetnili swoimi występami: 16-letnia uczennica III klasy o profilu muzycznym w 4 LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej Wiktoria Szczepanowska oraz zespoły działające przy GOK Biała Podlaska: zespoły obrzędowo – śpiewacze „Kalina” z Klubu Kultury w Perkowicach, „Wrzos” z KK w Woskrzenicach i „Lewkowianie” z KK w Dokudowie, zespoły wokalne „Białynia” z KK w Worońcu i „A Jak”, zespoły śpiewacze „Sitniczanie” z KK w Sitniku, „Barwinek” z KK w Styrzyńcu, „Chodźta do nos” z KK w Sworach, „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego, „Zorza” z Cicibora Dużego i ,,Kaczeńce” z Czosnówki. W tym czasie przybyli na wydarzenie goście mogli skorzystać z oferty stoisk promujących sołectwa oraz lokalne rękodzieło, na placu pojawiły się również stoiska przygotowane m.in. przez Wipasz, Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej, II Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej i KRUS Biała Podlaska. Nie zabrakło oczywiście punktów gastronomicznych.

Wspólne świętowanie mieszkańców gminy było okazją do podsumowania udziału w rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski”, w której Grupa Gminy Biała Podlaska pokonując 44.010,23 km wykręciła III miejsce wspomagając miasto Biała Podlaska w obronie tytułu mistrza zdobytego rok temu. Do grupy przyłączyło się 186 osób, rekordziści pokonali ponad tysiące kilometrów. Najwięcej kilometrów, bo aż 4.398, wykręcił Karol Kakietek, drugie miejsce z wynikiem 2.555 km Jakub Rola i trzecie 1.341 km Cezary Chomiuk. Wśród pań I miejsce z wynikiem 1.226 km zajęła Natalia Klimiuk. Najmłodsza, 7-letnia uczestniczka, Maja Mroziuk ukończyła rywalizację z wynikiem 364,8 km. Tego dnia na scenie odbyło się wręczenie nagród i złożenie podziękowania najbardziej aktywnym rowerzystom.

Wieczorne godziny wypełnił swoją muzyką zespół Biała Armia, będący grupą wykonującą covery znanego i lubianego zespołu Bajm, którego wokalistką jest Beata Kozidrak. Dożynki uwieńczyła potańcówka z zespołem Forum.

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama