Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Na spacer zielarski zaprosiła do Tuliłowa Aleksandra Szmytko (film)

Na drugi już spacer zielarski, tym razem do Tuliłowa, zaprosił Gminny Ośrodek Kultury i instruktor Aleksandra Szmytko, która opowiedziała uczestnikom o właściwościach i możliwości wykorzystania ziół oraz dzikich roślin jadalnych.

Tematyka ziół, jak się okazuje, jest bardzo interesująca zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci, dlatego też nie brakuje chętnych do wspólnego spaceru. W poprzednim uczestniczyło trzydzieści osób, tym razem plany pokrzyżował deszcz. – Chcemy dotrzeć do każdego sołectwa, dziś w Tuliłowie, bo rzadko coś organizujemy. Frekwencja dziś nie dopisała ze względu na pogodę – stwierdza prowadząca cykl spacerów zielarskich Aleksandra Szmytko. W kręgu jej zainteresowań znajdują się zioła i dzikie rośliny jadalne, a przede wszystkim to, co można z nich wyczarować. – Od wczesnej wiosny do późnej jesieni możemy korzystać z dobrodziejstw łąk, pól i lasów, które są pełne roślin często dla nas nieznanych, lub które uważamy za chwasty. A one są zdrowe, wspomagają układ odpornościowy i oczyszczają nasze ciała.

W zielarskim koszyku przygotowanym na potrzeby zajęć znajdujemy kwiaty czarnego bzu, miętę, pokrzywę zwyczajną, jasnotę białą, melisę, lawendę i lebiodkę (komosę). Zapach nie do opisania! Na stole przetwory i wyroby z kwiatów i ziół, m.in. konfitura z płatków dzikiej róży, bagietka z pesto z polnego szczawiu i lemoniada z kwiatów dzikiego bzu z cytryną. W ofercie zajęć również sporządzaniu kwiatów bzu w cieście naleśnikowym.

Najpierw jednak spacer, podczas którego przydaje się koszyczek, woreczki, torebki papierowe, nożyczki – dobre do zbierania pokrzywy. I najważniejsze przesłanie: Natura nie musi się reklamować, jest zdrowa i jest to niepodważalne, jednak często zapominamy o tym, że takie wartości mamy w zasięgu ręki. – W obecnych czasach wracamy do naturalnych sposobów, na przykład leczenia i wspierania się nimi wtedy, gdy zawodzi medycyna tradycyjna. Jesteśmy tym, co jemy, więc jeśli odżywiamy się zdrowo, to nie potrzebujemy się leczyć i żyjemy długo w zdrowiu – podsumowuje instruktorka.

Kolejny spacer planowany już w lipcu. Warto śledzić stronę Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie na bieżąco pojawiają się zapowiedzi.

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcie: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama