Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Światowy Dzień Wody z BWiK WOD-KAN w Multicentrum (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 22 marca 2023
, godz. 12:00
W związku z obchodami w dniu 22 marca Światowego Dnia Wody BWiK WOD-KAN Sp. z o.o. oraz Bialskopodlaska Fundacja Ekologiczna zapraszają do Multicentrum w Białej Podlaskiej, gdzie odbędą się prezentacje tematyczne oraz rozstrzygnięcie konkursu "Piję bialską kranówkę".

Program dnia:

12:00 – Prezentacja multimedialna – Skąd bierze się woda w kranie? 
12:15 – Prezentacja multimedialna w formie quizu – Co wiesz, o wodzie?
12:25 – Rozstrzygnięcie konkursu „Piję bialską kranówkę” oraz wręczenie nagród
12:45 – Jak wygląda praca w laboratorium wody? Doświadczenia z wodą ( Twardość fizykochemiczna wody, analiza mikrobiologiczna oraz czego nie wrzucać do toalety)
13:15 –  Pokaz samochodu do teleinspekcji

Światowy Dzień Wody 2023
22 marca każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Główną przyczyną utworzenia tego Światowego Dnia Wody było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem
z niewystarczającą ilością wody pitnej. Temat przewodni tegorocznej kampanii to: „Przyśpieszenie zmian”. Jak wiadomo, bez wody nie ma życia na naszej planecie. Każdy z nas w 70% składa się z wody. Woda ma wpływ na nasze życie, zdrowie i rozwój oraz na poziom życia społeczeństw, dlatego każdy z nas musi podjąć działania, aby racjonalnie korzystać z zasobów wody. TY i Twoja rodzina, szkoła i społeczności, każdy z nas może coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki sposób korzystacie, konsumujecie i zarządzacie wodą w swoim życiu.

Kiedy myślimy WODA……co przychodzi nam na myśl??? Z dużym prawdopodobieństwem w naszych myślach pojawia się szklanka wody do picia, woda płynąca z kranu, rzeka lub morza. Myślimy że WODA JEST WOKÓŁ NAS. Wydaje nam się to takie oczywiste, że woda jest i będzie, jak również to, że wody na świecie mamy pod dostatkiem. Szczególnie w krajach, gdzie woda jest ogólnie dostępna, problem deficytu wody wydaje się być niezauważalny. Codziennie kilkanaście razy odkręcamy kran i woda leci, włączamy pralkę/ zmywarkę i woda leci, w sklepach na półkach widzimy wodę w różnych opakowaniach. Wydaje nam się, że mamy ją na wyciągnięcie ręki w nieograniczonych ilościach. To jest błąd! Na świecie przeważają wody słone, które nie nadają się do picia, woda słodka stanowi jedynie ok. 3% zasobów wodnych Ziemi i jest zgromadzona w wodach powierzchniowych i podziemnych oraz w lodowcach, z tego tylko 1% jest zdatny do picia.

JAK OSZCZĘDZAĆ ZASOBY WODNE
W tym dniu i nie tylko warto jest mówić o sposobach na oszczędzanie wody każdego dnia przez każdego z nas. Aby skutecznie oszczędzać wodę, wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków. Podstawą jest codzienne oszczędzanie wody w domu. Możemy to robić na kilka sposobów:
 biorąc prysznic zamiast kąpieli
 zakręcając kran z wodą podczas mycia zębów
 naprawiając nieszczelną spłuczkę lub kran
 wymieniając spłuczkę na bardziej oszczędną
 rezygnując ze zmywania naczyń pod bieżącą wodą, a myć je w zmywarce
 kupując wodooszczędną pralkę
 wykorzystując powtórnie zużytą wodę np. do spłukiwania WC lub sprzątania
 zbierając deszczówkę i powtórnie ją używając
Wodę powinniśmy oszczędzać także poza domem, np. w pracy, czy choćby myjąc samochód. Ważne są także nasze wybory konsumenckie, zwłaszcza te dotyczące diety i stylu życia oraz sposobu korzystania z usług. Udowodnione jest, że dużo mniej wody zużywa się przy produkcji artykułów pochodzenia roślinnego. Ogromne znaczenie ma też to, skąd pochodzą produkty, które na co dzień kupujemy. Te wyprodukowane bliżej nas są bardziej ekologiczne: im krótszy łańcuch dostaw, tym mniejsze zużycie energii i wody.

CIEKAWOSTKI
Do produkcji 1 litra coca-coli wykorzystuje się 2 litry wody.
Do produkcji bawełny na jedną koszulkę potrzeba 2500 litrów wody.
Do produkcji 1 kg czekolady potrzeba 17 000 litrów wody.
Do produkcji 1 kg wieprzowiny potrzebujemy ok 6 000 litrów wody
Do wyprodukowania 1 litra mleka potrzeba aż 1000 litrów wody.
Do wyprodukowania 1 kg kawy potrzeba już 21 000 litrów wody,

 

 

materiał: Bialskopodlaska Fundacja Ekologiczna
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama