Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Tropem Wilczym w Wisznicach pobiegło pięćdziesięciu zawodników (film) (galeria)

Do startu w tegorocznej XI edycji Biegu Tropem Wilczym zgłosiło się ponad pięćdziesięciu uczestników. W imprezie biegowej wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, organizacji i instytucji oraz nauczyciele i uczniowie miejscowej szkoły i liceum.

Do świętujących Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych mieszkańców gminy Wisznice dołączyli m.in. dyrektor Departamentu Infrastruktury MON dr Marcin Mazuryk oraz prezes Lubelskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej Mariusz Stefański. W organizację wydarzenia zaangażowali się przedstawiciele Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Rotmistrza Wincentego Zawadzkiego, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa”, Stowarzyszenia Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny, Batalionu Zmechanizowanego Garnizon Biała Podlaska, 23 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT Biała Podlaska,
Liceum Ogólnokształcącego im W. Zawadzkiego w Wisznicach oraz OSP Wisznice.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego i złożenie wiązanek pod Pomnikiem Bohaterów. Kilka słów do zgromadzonych skierował włodarz gminy, który przypomniał historię walczących żołnierzy i ustanowienia 1 marca dniem ich pamięci. – W tym miejscu nie można nie pamiętać o trzech nazwiskach. Pierwszy z nich to Józef Sokołowski pseud. Młot, który zginął w 1947 r. we Wrocławiu, a jego prochy zostały tu przywiezione i jest pochowany na naszym cmentarzu. Drugi to Roland Szymański, który zginął jeszcze w czasie wojny po 1943 r. – przeciwstawiał się systemowi, działał w podziemiu, w partyzantce, pomagał wszystkim tym, którzy zostali postrzeleni. Warto pamiętać również porucznika Peruckiego, żołnierza AK, który wsławił się m.in. tym, że wraz z żołnierzami ufundował tablicę znajdującą się na cmentarzu, mówiącą o tym, co miało miejsce podczas II wojny światowej – o mordowaniu żołnierzy wracających z wojny przez komitet rewolucyjny – przypomina wójt Piotr Dragan.

Kolejnym elementem obchodów był Bieg Tropem Wilczym, w którym wzięło udział ponad pięćdziesięciu zawodników.

Biegacze otrzymali pamiątkowe medale, a dodatkowo uhonorowani zostali zwycięzcy pierwszych miejsc:

W kategorii najmłodszych:
I miejsce Maria Jaszczuk
II miejsce Sebastian Wiczuk
III miejsce Magdalena Chustecka

W kategorii dorosłych:
I miejsce Anna Chusteka
II miejsce Małgorzata Władyczuk
III miejsce Katarzyna Szubiczuk
oraz
I miejsce Konrad Syryjczyk
II miejsce Karol Stawecki
III miejsce Daniel Wortolec

 

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama