Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rok 2023 ustanowiony Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim

W roku 2023 mija 290 rocznica urodzin biskupa Adama Naruszewicza, którego działalność związana była m.in. z Janowem Podlaskim, gdzie piastował urząd biskupa łuckiego. By uczcić postać wybitnego przedstawiciela oświecenia Rada Powiatu podjęła uchwałę ustanawiającą bieżący rok Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim.

Uchwała została podjęta w dniu 28 lutego podczas sesji Rady Powiatu Bialskiego. W uzasadnieniu tej decyzji czytamy:

Adam Naruszewicz to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia, poeta, historyk, biskup łucki, senator. Pełnił szczególną rolę w piśmiennictwie, uchodząc za jednego z czołowych przedstawicieli polskiej literatury XVIII wieku. Był też znakomitym historykiem. Na polecenie Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, opracowywał „Historię narodu polskiego”.

Pełnił wiele funkcji publicznych. Był m.in. sekretarzem Rady Nieustającej, orędownikiem Konstytucji 3 Maja. Od 1790 r. piastował urząd biskupa łuckiego z siedzibą w Janowie Podlaskim. Na terenie swojego biskupstwa angażował się w przygotowanie sejmików deputackich i gospodarskich , które miały wyrazić aprobatę dla Konstytucji 3 Maja. Porządkował również archiwum biskupów łuckich.

W jednym z dzieł zawarł myśl, która nie straciła do dziś swojej aktualności: „Nie urodzenie, lecz prawdziwe zasługi powinny być podstawą do chluby i nagród.”

Radni zachęcają samorządy, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe do podejmowania inicjatyw i działań, których celem będzie upamiętnienie Patrona Roku 2023, jego twórczości i działalności.

materiał: Uchwała Rady Powiatu Bialskiego z dnia 28.02.2023 r.
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama