Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Wolność dla Poczobuta” – bialski KOD protestował pod białoruskim konsulatem (film) (galeria)

Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji wspierani przez mieszkańców miasta Biała Podlaska protestowali przed konsulatem Republiki Białoruś nawołując do uwolnienia zatrzymanego w 2021 r. działacza Andrzeja Poczobuta. Zamierzali złożyć swoją petycję na ręce konsula, jednak nie zostali wpuszczeni do budynku.

Protest miał miejsce w dniu 13 lutego. – Jesteśmy tutaj, ponieważ na Białorusi dzieje się wielkie bezprawie. Nasz rodak, pan Andrzej Poczobut, został skazany na osiem lat łagru. Nawet nie wiadomo, czy on w ogóle przeżyje w takich warunkach. Jest Polakiem tak jak my, członkiem narodu białoruskiego, tych dzielnych ludzi, którzy po sfałszowaniu wyborów walczyli i obroniliby wolne wybory, gdyby nie wtrąciła się w to Rosja – przypomniał przedstawiciel bialskiego Komitetu Obrony Demokracji Stanisław Dembowski. – Pan Poczobut jest prześladowany i karany za to, że jest dziennikarzem. Działaczowi postawiono zarzuty m.in. podżegania do nienawiści – „umyślnych działań mających na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej” i kontakty z osobami mającymi związek z działalnością terrorystyczną. – Chce się człowieka zniszczyć na jego wolność, niezależność i jego stanie po stronie prawdy.

Protestujący zamierzali wręczyć konsulowi Białorusi Vladislavowi Khallo petycję w sprawie uwolnienia działacza i innych osób walczących w obronie demokracji. – Domagamy się uwolnienia Poczobuta i wszystkich więźniów politycznych – podkreślał Dembowski. – To postępujący proces odbierania wolności obywatelom Bialorusi. Tak wyglądają dyktatury i jeśli nie będzie reakcji międzynarodowej, to nie możemy oczekiwać, że sytuacja się w jakikolwiek poprawi – mówiła przewodnicząca regionu lubelskiego KOD Magdalena Bielska.

Zgromadzeni przed placówką liczyli również na to, że urzędnik nada bieg tej petycji i skieruje swoje działania w kierunku pomyślnego finału. Tu jednak trafili na „mur”. Dyktafon przy furtce milczał i nikt nie został wpuszczony do budynku. Petycja została zostawiona w zewnętrznej skrzynce podawczej.

Treść petycji:

8 lutego 2023 r. sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Jako działacz mniejszości polskiej na Białorusi, korespondent „Gazety Wyborczej” w Grodnie, wielokrotnie zatrzymywany był za działalność społeczną i dziennikarską. Jego aresztowanie, niemal dwuletnie przetrzymywanie oraz wyrok są motywowane politycznie.
Region Lubelski Komitetu Obrony Demokracji potępia prześladowania przedstawicieli opozycji i osób działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Białorusi. Wzywamy do uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych.
Zarząd Regionu Lubelskiego
Komitetu Obrony Demokracji

Podobne protesty odbywały się w ostatnich dniach w różnych miejscowościach Polski. – Kropla drąży skałę, może właśnie ta kropla tę skałę wydrąży. Jeśli nic nie zrobimy, to efekt będzie zerowy. Jeśli podejmiemy działacze, to jakiś efekt będzie. Jaki? Nie sposób przewidzieć – mówił Stanisław Dembowski. – Naszą rolą jest, żebyśmy walczyli i wystąpili w obronie Andrzeja Poczobuta. Może ta mała kropelka spowoduje, że kiedyś dyktatura tych szalonych ludzi się załamie – dodał Ryszard Filipiuk, KOD Biała Podlaska.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama