Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Ścieżka na Stawy – tylko w ostatni weekend odwiedziło to miejsce kilkaset osób! (galeria)

Z naszym ostatnich informacji wynika, że trwa procedura odbioru wykonanej inwestycji pt. „Wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Mowa o zadaniu nr 4 – budowie ścieżki pieszo-rowerowej za drogą krajową nr 2 - etap Stawy. Prace wykonywał bialski Tre-Drom. Miejsce już odkrywane jest przez mieszkańców miasta. Pieszo, na rowerach, pojedynczo i całymi rodzinami. My również odwiedziliśmy jeszcze do niedawna zupełnie nieznane tereny w dolinie Klukówki.

Przypomnijmy, że ścieżki pieszo – rowerowe w znacznej większości powstały i powstają jeszcze w ramach Programu Edukacyjnego Szlaku Doliny Krzny
Jest to Program edukacyjny specjalnie opracowany dla trasy pieszo-rowerowej o nazwie „Szlak Doliny Krzny”. Powstał w oparciu o stan wiedzy autora – Dominika Krupińskiego – ornitologa, w oparciu o materiały źródłowe (opracowania specjalistyczne – inwentaryzacja ichtiologiczna i ornitologiczna) oraz informacje dostępne na stronach internetowych. Program skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców – dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej, studentów, jak i osób dorosłych.

Główne cele programu
– stworzenie szlaku stanowiącego atrakcję turystyczną regionu;
– edukacja przyrodnicza dzieci, młodzieży i dorosłych;
– kształtowanie postaw proekologicznych w społeczności lokalnej;
– przybliżenie mieszkańcom Białej Podlaskiej oraz jej okolic walorów krajobrazowych i przyrodniczych doliny Krzny;
– promocja aktywnego wypoczynku;
– stworzenie atrakcyjnych miejsc do wypoczynku;
– uporządkowanie elementów zieleni w obrębie miasta (park edukacyjny przy ul. Zamkowej).

Obszar K: Stawy
„PTAKI SZUWARÓW I STAWÓW” jako Punkt Wiedzy
Stawy w dolinie Klukówki, zlokalizowane przy trasie nr 2 (E-30), to teren o dużych walorach przyrodniczych, zwłaszcza ornitologicznych. Najcenniejsze są zarośnięte zbiorniki zlokalizowane w północnej części kompleksu stawów. Jest to teren podmokły, porośnięty bujną roślinnością szuwarową, na którym stwierdzono lęgi błotniaka stawowego Circus aeruginosus, bączka Ixobrychus minutus, łabędzia niemego Cygnus olor, krzyżówki Anas platyrhynchos, remiza Remiz pendulinus, trzcinniaka Acrocephalus arundinaceus oraz potrzosa Emberiza schoeniclus. Na otaczających stawy terenach, użytkowanych obecnie jako pastwisko, gnieżdżą się: bekas kszyk Gallinago gallinago i czajka Vanellus vanellus oraz pliszka żółta Motacilla flava. Na pastwiskach żeruje także myszołów. W zadrzewieniach olszy czarnej stwierdzono dzięcioła czarnego Dryocopus martius.
Na stawach obserwuje się również odpoczywające i żerujące łęczaki Tringa glareola, samotniki Tringa ochropus, kszyki Gallinago gallinago, czajki Vanellus vanellus, czaple siwe Ardea cinerea, krzyżówki Anas platyrhynchos, a także bociana czarnego Ciconia nigra, zimorodka Alcedo atthis i rzadziej bielika Haliaeetus albicilla.

W związku z ciekawym zestawem awifauny, w północnej części stawów znajduje się zadaszona, drewniana czatownia, która umożliwia obserwacje ptaków z ukrycia bez ich niepokojenia. We wnętrzu czatowni znajduje się tablica z rysunkami ptaków, które możemy obserwować na stawach. Jest to już ostatni punkt wiedzy. W sąsiedztwie stawów znajdziemy również drewnianą kładkę zachęcającą do spaceru po terenie podmokłym, a także „plażę” z wiatami i miejscami do siedzenia.

W ramach budowy ścieżki powstała droga dojazdowa i miejsca postojowe z podłoża z kamieni polnych. Na rzece Klukówce pobudowano most pieszo-rowerowy. Trasa zyskała oświetlenie i monitoring (odcinek). W połowie trasy usytuowano miejsca wypoczynku i relaksu. Znalazły tu miejsce pawilony, parawany, leżaki, ławki, miejsce na plac zabaw.

Uwaga!
Najbezpieczniej do ścieżki Stawy dotrzeć ulicą Francuską – poprzez skrzyżowanie sterowane światłami z trasą krajową (obwodnicą). Następnie ulicą Janusza Korczaka.

Pisaliśmy o inwestycji:
Biała Podlaska: Zaglądamy na plac budowy ścieżki pieszo rowerowej na Stawy i Białkę (film) <<==>> LINK

Biała Podlaska: Dziewiczy teren i ruszyła budowa. Ścieżka na przyszłe kąpielisko na Białce! (galeria) <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Monter Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama