Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

XXVI Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu (film) (galeria)

W dniach 28-29 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu odbył się XXVI Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich, który jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalno-religijnych w naszej części Europy. Współorganizatorami wydarzenia były Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska oraz Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej.

Celem festiwalu jest kultywowanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych, prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego Południowego Podlasia, wzajemna prezentacja dorobku kulturowego, wymiana doświadczeń, wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych w ramach wspólnoty oraz przywracanie roli kolęd w pogłębianiu religijności narodów.

Kolędowanie terespolskie to ogromna tradycja. To już dwudziesta szósta edycja, po dwuletniej przerwie spowodowanej Covid-em, później obroną granic polskich przed nielegalnymi uchodźcami i barbarzyńską wojną w Ukrainie, która została wywołana przez Rosję. Ale jesteśmy i to jest najistotniejsze. Ziemia terespolska jest kolebką wielu kultur i religii, tu żyli razem, modlili się i pracowali nasi pradziadowie, Ukraińcy, Polacy, Romowie, Łemkowie czy Żydzi – podkreśla burmistrz miasta Terespol Jacek Danieluk. – Jesteśmy w okresie świat i dziś nieważne jest, czy jesteśmy wyznania prawosławnego, katolickiego czy zupełnie innego, najistotniejsze jest to, że wszyscy wiemy, że jesteśmy dziećmi jednego Boga, zbawiciela świata, który się narodził przed paroma tysiącami lat, po to, by zbawić ludzkość.

O wydarzeniu sprzed ponad 2000 lat można opowiadać w wieloraki sposób, przed nami dzisiaj opowiadanie poprzez śpiew. Kolęda bowiem stanowi niezwykle istotny fenomen kultury wschodniego pogranicza, zarazem stanowiąc przestrzeń do integracji wielokulturowej, wielowyznaniowej i wielopokoleniowej. Jej prostota, muzyczna chwytliwość to bogobojny sposób na przekazanie wielkiej tajemnicy o wejściu Boga w świat człowieka. Pięknem kolędy jest również przekraczanie przez nią różnych barier, językowych, kulturowych czy wyznaniowych – mówił ks. Jarosław Szczur, proboszcz parafii prawosławnej św. Jana Teologa w Chełmie.

Podczas przesłuchań w dniach 28-29 stycznia na terespolskiej scenie prezentowały się chóry z Polski, Ukrainy, Słowacji i Rumunii:

Chór Parafii Prawosławnej św. ap. i ewangelisty Jana Teologa z Terespola
Chór Biłgorajskiego Centrum Kultury Prawosławnej z Terespola
Zespół Wokalny Centrum Kultury, Turystyki, Młodzieży i Sportu z Podhajec (Ukraina)
Chór Chełmskiego Centrum Kultury Prawosławnej z Chełma
Chór Chabry Parafii Prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego z Narwi
Chór Rodziny Susidło ze Sławatycz
Chór Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis z Włodawy
Męski Kwintet Giacoso z Jassy (Rumunia)
Zespół Wokalny Oksamit z Łucka (Ukraina)
Chór Wydziału Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Preszowie (Słowacja)
Chór Aksioprepia Nadbużańskiego Centrum Kultury Prawosławnej z Terespola
Zespół Śpiewaczy Na swojską nutę z Zahorowa
Zespół Folklorystyczny Vervechka z Łucka (Ukraina)
Chór Podlaskiego Centrum Kultury Prawosławnej z Białej Podlaskiej
Chór Child Of The Light Szkoły Artystycznej z Nowowołyńska (Ukraina)
Chór Parafii Prawosławnej Opieki Matki Bożej ze Sławatycz
Chór Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej z Turkowic
Zespół Wokalny Novo Domu Kultury w Nowowołyńsku (Ukraina)
Zespół Pektorał z Łucka (Ukraina)
Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej

Przyjechały do nas setki gości, to ogromna promocja Terespola. Warto podkreślić, że gospodarzem tego festiwalu jest Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska na czele z ekscelencją arcybiskupem Ablem, a honorowy patronat objął minister aktywów państwowych wicepremier Jacek Sasin – podsumowuje włodarz Terespola. – Życzę sobie i wszystkim, by to kolędowanie terespolskie nigdy się nie skończyło.

To dla mnie wielkie przeżycie. Podoba mi się to, że są tu zespoły z kilku państw, które przyjeżdżają do Terespola wymienić doświadczenia i podtrzymywać kontakty, to bardzo ważne, by kultura wschodniosłowiańska mogła się rozwijać. Nakłada się tu wiele kultur, które zawsze ze sobą współpracowały i były blisko siebie – stwierdza doradca wicepremiera Jacka Sasina Ryszard Madziar. – Ministerstwo wspiera ten festiwal finansowo. Na własne oczy widzę, jak ten festiwal jest odbierany społecznie i jak jest ważny dla podtrzymywania relacji międzynarodowych, więc tym bardziej będę się starał, by spółki skarbu państwa wspierały ten festiwal.

 

 

materiał: Radio Biper Miasto Terespol
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama