Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Są środki na budowę nowych i modernizację obecnych dróg gminnych (galeria)

Już niedługo poprawi się stan dróg w 54 gminach i powiatach z województwa lubelskiego. W dniu 25 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym członek zarządu Zdzisław Szwed wręczył samorządom umowy o przyznanie pomocy finansowej na realizację operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”. Wśród dofinansowanych samorządów znalazł się Powiat Bialski oraz cztery gminny z jego terenu. Środki finansowe w łącznej kwocie niemal 100 mln zł pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Gminy i powiaty nie są często w stanie samodzielnie podjąć się olbrzymiego wysiłku finansowego, jaki wiąże się z budową czy modernizacją dróg lokalnych. Samorząd Województwa Lubelskiego pozyskał na ten cel środki z dodatkowego limitu finansowego w związku z wydłużeniem okresu obowiązywania programu. Jest to już IV nabór na „Budowę lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach obowiązującego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który był skierowany do powiatów, gmin i miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców. – W gminie ważny jest każdy kilometr drogi. Jestem zdania, że te pieniądze pochodzące ze środków unijnych poprawią funkcjonowanie naszych małych ojczyzn. To rozdanie dotyczy 54 beneficjentów, a łącznie to 100 mln zł na wybudowanie 100 km dróg – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Celem tych inwestycji jest zrównoważony rozwój terytorialny, poprawa dostępu do instytucji publicznych, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także wzrost jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich. Limit kwotowy pomocy finansowej w ramach zakończonego naboru wynosił nawet 5 mln zł na beneficjenta. Pomoc finansową można było przeznaczyć na operacje w zakresie budowy lub przebudowy dróg gminnych, powiatowych lub wewnętrznych lub odcinków tych dróg. – We wcześniejszych edycjach wydatkowaliśmy ponad 160 mln zł na budowę ponad 400 km dróg gminnych i powiatowych. Realizacja zadania zależy od tego, jaka umowa zostanie zawarta – czy będzie to inwestycja jednoroczna czy wieloletnia – dodał członek zarządu Zdzisław Szwed.

Dzięki staraniom obecnego Zarządu WL – w ramach zwiększenia alokacji – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało Samorządowi Województwa Lubelskiego blisko 100 mln zł. Tym samym wszystkie samorządy, których projekty zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach operacji „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”, otrzymały wnioskowaną pomoc finansową.

Lista samorządów, które w dniu 25 listopada odebrały umowy:
1. Gmina Niedźwiada
2. Gmina Siedliszcze
3. Gmina Ostrów Lubelski
4. Gmina Kamień
5. Gmina Mełgiew
6. Gmina Ulan-Majorat
7. Gmina Leśna Podlaska
8. Gmina Żmudź
9. Gmina Siennica Różana
10. Gmina Wysokie
11. Gmina Krzczonów
12. Gmina Bychawa
13. Gmina Werbkowice
14. Gmina Kazimierz Dolny
15. Powiat Zamojski
16. Powiat Biłgorajski
17. Gmina Wojcieszków
18. Gmina Rudnik
19. Gmina Jabłoń
20. Gmina Chodel
21. Gmina Józefów
22. Gmina Biłgoraj
23. Gmina Modliborzyce
24. Powiat Opolski
25. Powiat Puławski
26. Gmina Ruda-Huta
27. Gmina Karczmiska
28. Gmina Wisznice
29. Gmina Krasnystaw
30. Powiat Parczewski
31. Powiat Radzyński
32. Gmina Łomazy
33. Gmina Dzwola
34. Gmina Gościeradów
35. Powiat Bialski
36. Powiat Łęczyński
37. Powiat Krasnostawski
38. Powiat Łukowski
39. Gmina Łuków
40. Gmina Ostrówek
41. Gmina Wilkołaz
42. Gmina Mircze
43. Gmina Niedrzwica Duża
44. Gmina Końskowola
45. Gmina Ryki
46. Gmina Głusk
47. Gmina Jastków
48. Gmina Stanin
49. Gmina Kąkolewnica
50. Gmina Dębowa Kłoda
51. Gmina Dorohusk
52. Gmina Międzyrzec Podlaski
53. Gmina Księżpol
54. Gmina Milanów

Dotychczasowo Zarząd Województwa Lubelskiego w ramach operacji „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” wydatkował kwotę ponad 160 mln zł, podpisując z gminami i powiatami 162 umowy o przyznanie pomocy. W efekcie wybudowano lub przebudowano ponad 400 km dróg gminnych i powiatowych.

materiał, tekst i zdjęcia: Anna Nycz, Biuro Prasowe Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama