Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Nowy samochód dla OSP Sitnik podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości (film) (galeria)

Mieszkańcy gminy Biała Podlaska na czele z wójtem Wiesławem Panasiukiem świętowali 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Sitniku, gdzie w dniu 11 listopada przy pomniku upamiętniającym przemarsz I Brygady Legionów odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości połączone z uroczystym przekazaniem nowego samochodu bojowego do OSP Sitnik.

Uroczystość zainaugurowało wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, po czym przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze. W upamiętnieniu bojowników o wolność do delegacji Urzędu Gminy i Rady Gminy przyłączyli się przedstawiciele jednostek kultury, placówki oświatowej w Sitniku  i instytucji z terenu gminy Biała Podlaska, przybyli goście, m.in. posłowie na Sejm RP Riad Haidar i Dariusz Stefaniuk, kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Litwiniuk, dyrektor biura senatora RP Grzegorza Biereckiego Patrycja Dymicka oraz mieszkańcy gminy. – Dzień 11 listopada to data szczególnie ważna, podniosła, niezmiernie radosna. Świętujemy dzień niepodległości. 104 lata temu po 123 latach niewoli Polska powstała na nowo – przypomniał wójt gminy Wiesław Panasiuk. – Historia jest dobrym nauczycielem i niezastąpionym źródłem, z którego musimy czerpać wiedzę o tym, jak nie zaprzepaszczać dorobku i szans na sukces. Naród zjednoczony wygrywa, skłócony – przegrywa. Musimy razem ustalić to, co jest dobre i wspólne. Powinniśmy wszyscy każdego dnia uczyć się, jak działać tak, aby łączyć. Pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Jak w poprzednich latach gromadzimy się tu, by oddać hołd tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę. Jesteśmy im wdzięczni za to, że nigdy nie przestali wierzyć w niepodległą Polskę.

Włodarz podkreślił wartości i zachowania patriotyczne, które powinny przyświecać każdemu Polakowi, któremu leży na sercu dobro Ojczyzny, zarówno tej wielkiej jak i małej, lokalnej. Przypomniał pamięć nieugiętych w walce bohaterów i wzywał obecne pokolenie do poczucia odpowiedzialności i pielęgnowania tradycji i kultury. – Mimo restrykcji duch patriotyczny w naszych pradziadach nie umarł, domy i rodziny były szczególnymi stróżami polskości. Polacy to patrioci zawsze gotowi walczyć i umrzeć za Ojczyznę. Ale patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim na co dzień, wtedy gdy szanuje się symbole narodowe, pamięta o ważnych wydarzeniach, rocznicach takiej jak ta dzisiaj. Patriotyzm to miłość i wierność – zaznaczył z mocą włodarz. – Z okazji Święta Niepodległości życzę nam wszystkim satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie gminy, województwa i kraju.

Po głównej części obchodów przy pomniku upamiętniającym przemarsz I Brygady Legionów zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali na plac przed remizą OSP w Sitniku, gdzie wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Piotr Oswarek złożył zastępcy komendanta Państwowej Straży Pożarnej województwa lubelskiego st. bryg. Mirosławowi Bury meldunek o gotowości pododdziałów gminnych do uroczystego apelu z okazji przekazania samochodu bojowego dla OSP Sitnik. Po powitaniu przybyłych gości odbył się ceremoniał przekazania samochodu do sitnickiej jednostki.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault został zakupiony za łączną kwotę 914.997 zł na co złożyły się środki Gminy Biała Podlaska w wysokości 514.997 zł oraz Komendy Głównej PSP w ramach dotacji KSRG  w wysokości 400 tys. zł. – Z podziękowaniami za ponoszony trud w wypełnianiu strażackich obowiązków oraz życzeniami, by nigdy nie zawiódł podczas akcji niosąc pomoc i ratunek okolicznym mieszkańcom i pozwolił bezpiecznie wrócić do jednostki – w treści aktu przekazania pojazdu życzenia dla OSP Sitnik przekazał lubelski komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Grzegorz Alinowski.

W gminie jest 12 jednostek OSP, cztery z nich należą do KSRG. Każda z jednostek posiada własne samochody ratowniczo-gaśnicze. W roku 2022 stan gminy zasiliły trzy nowe pojazdy dla OSP Swory, Sławacinek i Sitnik. – Po te samochody nie sięga się jak po bułkę w sklepie. Trzeba na niego zasłużyć pracą i działalnością w ochronie przeciwpożarowej. I trzeba umieć po nie sięgać. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by samochody trafiły do naszej gminy – mówił wójt Wiesław Panasiuk składając podziękowania posłom, komendantowi wojewódzkiemu i miejskiemu. – Przydałby się jeszcze czwarty samochód dla OSP w Hrudzie, pieniądze na to mamy.

Akt przekazania samochodu wręczył prezesowi OSP Sitnik Bogdanowi Liniewiczowi komendant wojewódzki st. bryg. Mirosław Bury, po czym nastąpiło poświęcenie pojazdu, przecięcie symbolicznej wstęgi i wręczenie kluczy. Zgromadzeni wysłuchali treści listów gratulacyjnych skierowanych do jednostki oraz przemówień przybyłych gości. – Cieszę się, że aż trzy pojazdy trafiły do tej gminy. W tym roku w budżecie państwa jest prawie trzydziestokrotnie więcej środków na modernizacje OSP. To ponad 360 mln złotych na pojazdy i współfinansowanie jednostek – wyjaśnił Dariusz Stefaniuk. – Ten samochód na pewno będzie służył i spełniał swoje ważne role. Z całego serca życzę, by miał na liczniku jak najmniej kilometrów, by nie było zdarzeń, podczas których trzeba udzielać pomocy i ratunku – dodał Riad Haidar.  – Jesteście jednostką bardzo prężną, na co dzień jest o was głośno. Mam nadzieję, że ten wóz przyczyni się do tego, byście spełniali należycie swoją funkcję bezinteresownego niesienia pomocy – gratulacje na ręce OSP Sitnik złożył Dariusz Litwiniuk. – Sprzęt, który będzie przewożony tym samochodem gwarantuje szerszy zakres działań ratowniczych. Ten samochód jest też dowodem przeobrażeń zachodzących w jednostkach OSP, które stają się coraz mniej pożarowymi. Tylko jedna piąta zdarzeń związana jest z gaszeniem pożarów, pozostałe to działania ratownicze skutkujące likwidacją zagrożeń. To auto jest jednym z pięćdziesięciu, które trafiły w tym roku do OSP – przypomniał Mirosław Bury.

Uroczystość uświetniły występy zespołów śpiewaczych z terenu gminy Biała Podlaska. Pobyt w Sitniku zgromadzonym uprzyjemniły zespoły „Zorza” z Cicibora Dużego, „A Jak” GOK Biała Podlaska, „Sitniczanie” z Sitnika i zespół męski w składzie Jan Barnasiuk, Jan Bandzarewicz i Marian Krasocha.

W przeddzień gminnych obchodów społeczność gminy Biała Podlaska wzięła udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt, który został sfinansowany w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Więcej o wydarzeniu:
„Pod biało-czerwoną” – flaga na maszt pod Urzędem Gminy Biała Podlaska (galeria) <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama