Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Ścieżki rowerowe na terenie podmiejskiej gminy – perspektywa do 2027 roku

Miejski Obszar Funkcjonalny Biała Podlaska to formalna współpraca na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych na wspólne projekty realizowane przez Miasto Biała Podlaska i Gminę Biała Podlaska. Podczas ostatniej konferencji prasowej prezydenta Michała Litwiniuka zaprezentowano mapę budowy ścieżek pieszo-rowerowych na terenie miasta. Część z tras położona jest także na terenie podmiejskiej gminy. Pojawiło się kilka nowych elementów rozbudowy systemu wokół miasta które dziś prezentujemy szerzej.

Pięć propozycji projektów powinno znaleźć się w realizacji w ciągu najbliższych lat z perspektywą do 2027 roku, są to:

1. Sławacinek Stary – Porosiuki – ok. 600 metrów długości. Planistycznie jak najbardziej wskazana do opracowania projektu. Łącznik pomiędzy istniejącą ścieżką w Porosiukach (do Białej Podlaskiej) poprzez nowy most – kładkę na Krznie z wylotem na centrum miejscowości Sławacinek Stary i ulicę Sławacińską.
2. Sławacinek Stary – ok. 230 metrów długości. Brakujący fragment ścieżki przy ulicy Warszawskiej w Białej Podlaskiej w kierunku na Sławacinek Stary, Porosiuki, Sławacinek Nowy i Styrzyniec. Brakujący odcinek ścieżki znajduje się na terenie Gminy Biała Podlaska. Od kilku lat Gmina prowadzi rozmowy w Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad celem realizacji zadania. Dobra informacja jest taka, że podpisano porozumienie – pomiędzy gminnym samorządem a drogowcami. Wykonanie projektu budowlanego wraz z kosztami projektu wzięła na siebie GDDKiA. Gmina Biała Podlaska zabezpiecza kwotę ok. 300 tys zł jako udział finansowy gminy w prace budowlane.
3. Biała Podlaska – Hrud – łącznie ok. 4 i pół kilometra. Rowerzyści korzystają już ze ścieżki przy ulicy Janowskiej na terenie miasta. Wiaduktem prowadzi ona nad bialską obwodnicą w kierunku na Cicibór Duży. Kończy się na granicy miasta i gminy przy skrzyżowaniu z drogą w kierunku na Rakowiska. Gmina Biała Podlaska projektuje ścieżkę w kierunku na Hrud. Sprawa złożona. GDDKiA buduje autostradę. Węzeł Cicibór Duży jest istotnym elementem całości. Powstaje nowy przebieg wojewódzkiej trasy nr 811 omijający od wschodu Cicibór Duży. Wraz z nowym przebiegiem drogi powstanie ścieżka rowerowa na długości ponad półtora kilometra. Gminie Biała Podlaska pozostanie do wykonania odcinek łączący od granic miasta do węzła autostradowego (ok. 1 kilometr) oraz od węzła autostradowego na terenie Cicibora Małego (rondo na skrzyżowaniu trasy wojewódzkiej z drogą na Witulin) w kierunku na Hrud (ok. 2 kilometrów). Gmina Biała Podlaska rozpocznie swoje prace planistyczne po ukończeniu prac przy budowie węzła autostradowego przez GDDKiA. Budowę ścieżki podzieli na etapy. I etap od Białej Podlaskiej do węzła. II etap od węzła do Hruda. Brane pod uwagę w tym przypadku są dwie wersje trasy: wzdłuż drogi wojewódzkiej i przez Roskosz. Poszukiwane są zewnętrzne źródła finansowania.
4. Biała Podlaska, ulica Lubelska do Wólki Plebańskiej – ok. 2 i pół kilometra długości. Ścieżka przy drodze wojewódzkiej nr 812. Rozbudowa już istniejącej ścieżki przy ulicy Lubelskiej w kierunku na południe, na terenie Gminy Biała Podlaska, docelowo do Wólki Plebańskiej. To przedsięwzięcie rozbija się o szacowane duże koszty realizacji. Na trasie powstać będzie musiał nowy most bądź kładka pieszo-rowerowa na rzece Rudka. Gmina Biała Podlaska analizuje kilka opcji realizacji. Współpraca z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie, środki zewnętrzne unijne, celowane programy rządowe. Dzis to nadal pomysł i plan, ale są potrzebne aby móc je następnie wcielać w życie i rozpocząć ich realizację.
5. Biała Podlaska, ulica Sidorska w kierunku na Czosnówke – ok. 2 i pół kilometra długości. Zadanie znajduje się na etapie projektowania. Złożony został wniosek do Program Inwestycji Strategicznych. Zarząd Dróg Powiatowych czeka na rozstrzygnięcie naboru. I etap przebudowy trasy z Białej Podlaskiej przez Czosnówkę polegał będzie oprócz przebudowy drogi także na budowie ścieżki pieszo-rowerowej wraz z oświetleniem. I etap do skrzyżowania z drogą na Dokudów, II etap do przejazdu przez linię kolejową w Ogrodnikach.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
mapy: Geoportal Powiat Bialski
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama