Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

„Czarna polska jesień” w szpitalach powiatowych

Szpitale powiatowe przystępują do akcji "Czarna polska jesień", która ma na celu zwrócenie uwagi na krytyczną sytuację finansową, w jakiej placówki znalazły się w momencie niedoszacowania kwot przeznaczonych przez NFZ na podwyżki wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek i obsługi medycznej. W obiektach można napotkać plakaty skierowane do pacjentów nawołujące do podpisania petycji do Ministra Zdrowia. Chęć wsparcia akcji wyraził również dyrektor SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim Marek Zawada.

„W szpitalach powiatowych trwa CZARNA POLSKA JESIEŃ. Wkrótce Twój szpital może zostać zamknięty. Gdzie wtedy pójdziesz po pomoc? Dla siebie? Dla swojej rodziny?” – zwracają się do pacjentów autorzy petycji – Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego – skierowanej do Ministra Zdrowia, którzy proszą o złożenie podpisu i wsparcie szpitali powiatowych w kryzysowej dla nich sytuacji finansowej. 

„Wprowadzone ostatnio zmiany przepisów (w szczególności dotyczące wzrostu wynagrodzeń) oraz inflacja i wzrost kosztów, doprowadziły do gwałtownego wzrostu zadłużenia szpitali powiatowych. Brakuje pieniędzy na opłacanie podstawowych rachunków, wypłaty dla pracowników i składki ZUS. Twój głos ma znaczenie – podpisz petycję do Ministra Zdrowia o wzrost wyceny świadczeń.

Jako Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego postulujemy: 
1. Pokrycie przez NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia, niezależnie od formy zatrudnienia przy jednoczesnym określeniu akceptowalnej minimalnej i maksymalnej stawki wynagrodzenia.
2. Umożliwienie kierownictwu szpitali kształtowania oferty świadczonych usług zdrowotnych poprzez tworzenie nowych oddziałów i poradni czy dopasowywanie liczby łóżek do potrzeb pacjentów i możliwości lokalowych, technicznych i personalnych danego szpitala.
Rozwiązanie powyższych problemów jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania szpitali i realizacji ich celu jakim jest ratowanie zdrowia i życia pacjentów.”

Petycję skierowaną do Ministra Zdrowia można podpisać na stronie www.szpitale powiatowe.pl:
CZARNA POLSKA JESIEŃ W SZPITALACH POWIATOWYCH <<==>> LINK

W rozmowie z redakcją Radia Biper dyrektor SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim Marek Zawada również wyraził zainteresowanie placówki wsparciem akcji. Jak podkreślił, także w przypadku międzyrzeckiego szpitala powiatowego niedoszacowane kwot przyznanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podwyżki dla lekarzy, pielęgniarek i obsługi przekłada się na brak możliwości pokrycia wypłat dla pracowników. 

 

materiał: Radio Biper Powiat Bialski
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama