Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Legendarna przygoda – Zalutyń wyruszył w bajeczną podróż po Polsce (galeria)

Stowarzyszenie Społeczno - Oświatowe "Żyć Godnie" w Zalutyniu (gmina Piszczac) realizowało projekt z programu Aktywna Lubelszczyzna, który prowadzi Stowarzyszenie „Czajnia” oraz Centrum Wolontariatu. Projekt o tytule „Kurtyna w górę, teraz my” – skierowany do uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu – napisany został przez nauczycieli Barbarę Brodacką, Olgę Kiepas, Katarzynę Chreścionko, na co dzień pracujących z dziećmi. W przedsięwzięciu udział wzięły dwie grupy dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej – grupa teatralna „Konik na biegunach” oraz studenci Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych działający pod patronatem Studenckiego Koła Naukowego „Kurtyna” pod przewodnictwem Martyny Lichaczewskiej-Ziemba i Karoliny Sienkiewicz.

Realizacja projektu rozpoczęła się 1 września 2022 r. i trwała do premiery spektaklu w dniu 27 października.

Projekt rozpoczęły warsztaty, podczas których szlifowane były talenty pod czujnym okiem Macieja Firleja. Spotkania odbywały się cyklicznie raz w tygodniu i obejmowały tematykę tańca ludowego oraz próby gry na bębnach afrykańskich diembe. Zaproszony do projektu p. Maciej to wieloletni tancerz zespołu „Podlasie”, muzyk, który zasilił zespół pracujący przy projekcie. Umiejętności oraz doświadczenie muzyczne i taneczne, jakimi podzielił się z dziećmi i młodzieżą SOSW pozwoliły na wzbogacenie ich warsztatu. Ponadto do cyklicznych i owocnych spotkań należały próby i warsztaty teatralne we współpracy z młodzieżą studencką ABNS, dzięki którym wychowankowie placówki nie tylko wspólnie się bawili, ale także mieli okazję do rozwoju i wymiany aktorskich doświadczeń.

Tytuł wystawionego przedstawienia to „ Legendarna przygoda ”, której autorką jest Marlena Bliźniuk. Tematyką nawiązuje do zwiedzania i podróżowania w niebanalny sposób po naszym pięknym kraju.

Ideą przyświecającą wszystkim tym działaniom był udział uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w życiu kulturalnym, terapia poprzez kontakt ze sztuką oraz integracja z lokalną społecznością. Pozytywna reakcja publiczności pokazała, jak bardzo potrzebne są podobne inicjatywy, które pomagają odnajdywać i budować wspólną wrażliwość .

materiał: Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe Żyć Godnie w Zalutyniu
zdjęcia: Beata Kalinowska / Olga Kiepas
tekst: Katarzyna Chreścionko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama