Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Sosnówka zaprezentowała pierwszej damie walory Lubelszczyzny

Dzięki zwycięstwu w konkursie wieńcowym na ubiegłorocznych dożynkach wojewódzkich sołectwo Dębów, a wraz z nim delegaci gminy Sosnówka, reprezentowało całe województwo lubelskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie, które miały miejsce w dniach 10-11 września. Choć w konkursie na najpiękniejszy wieniec nie udało się zdobyć nagrody przyznanej przez pierwszą damę Agatę Kornhauser Dudę, wyjazd przyniósł wiele satysfakcji dla naszej delegacji. Sam udział w dożynkach pozwolił zaprezentować walory gminy Sosnówka, powiatu bialskiego i Lubelszczyzny. Parze prezydenckiej wręczono lokalne wypieki w postaci chleba i sękacza, ofiarowano również stroje regionalne.

Na dożynki prezydenckie pojechała sześcioosobowa delegacja wieńcowa z gminy Sosnówka, na czele z wójtem Marcinem Babkiewiczem i dyrektor GOK Jolantą Mikulską. Sołectwo Dębów reprezentowała sołtys Edyta Cenian, w dożynkach uczestniczyła również kierownik Zespołu Śpiewaczego i Młodzieżowego Zespołu Obrzędowego w Rozwadówce Jadwiga Szypiło. Towarzyszyli im członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy” ze Świdnika oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie wraz z wicemarszałkiem Zdzisławem Szwedem. Delegację wsparł swoją obecnością poseł na Sejm Dariusz Stefaniuk.

Wieniec uwity przez sołectwo Dębów wziął udział w konkursie o tytuł najpiękniejszego w całym kraju i nagrodę Prezydenta RP. Został on nie tylko zaprezentowany jako kunsztownie wykonane sploty i dekoracje, ale też ośpiewany i obtańczony przez tancerzy zespołu „Leszczyniacy”. Delegaci odebrali dyplom za udział w konkursie, a jak przyznają, choć nie zdobyli nagrody to wieniec przyciągnął uwagę zgromadzonych na dożynkach gości, jak również samej pary prezydenckiej.

W trakcie uroczystości dokonano oceny stoisk promujących rękodzieło, obrzędowość i regionalne kulinaria. Koła gospodyń wiejskich przystąpiły do konkursu „Ostatki w polskiej tradycji”, w którym honorowe pierwsze miejsce zajęły panie z KGW w Zagrodach również reprezentujące województwo lubelskie.

 

materiał, zdjęcia: Gmina Sosnówka
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama