Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Trwa zbiórka na budowę pomnika Romana Kłosowskiego

W setną rocznicę utworzenia Stowarzyszenia Koła Bialczan jego członkowie podjęli inicjatywę odsłonięcia na frontonie zabytkowej Akademii Bialskiej - dziś I Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej jubileuszowej tablicy oraz pomnika znanego bialczanina, aktora Romana Kłosowskiego. Z uwagi na znaczne koszty tego przedsięwzięcia stowarzyszenie prosi o wsparcie finansowe.

Stowarzyszenie Koło Bialczan rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika Romana Kłosowskiego – bialczanina, wybitnego aktora filmowego i teatralnego, Honorowego Obywatela Miasta Biała Podlaska. Roman Kłosowski był utalentowanym aktorem, ale też wspaniałym człowiekiem, oddanym ojcem i przyjacielem, osobą o dużym poczuciu humoru. Mimo iż życiowe losy rzuciły go daleko od rodzinnego miasta, utrzymywał serdeczne kontakty z Białą Podlaską.

Inicjatywa budowy pomnika Romana Kłosowskiego została podjęta we wrześniu 2020 r. przez nowy zarząd Stowarzyszenia „Koło Bialczan”. Twórcą pomnika będzie artysta rzeźbiarz Grzegorz Maślewski, absolwent I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, profesor na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W 1995 r. został na tym wydziale adiunktem. Prowadzi zajęcia na wydziale Rzeźby oraz Konserwacji Rzeźby Kamiennej i Detalu Architektonicznego. Zajmuje się rzeźbą, płaskorzeźbą i medalierstwem. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest autorem znakomicie przyjętego przez bialczan i turystów, pomnika-ławeczki Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Przedsięwzięcie realizuje Zarząd Koła Bialczan, patronuje mu Prezydent Miasta Michał Litwiniuk. Planowane odsłonięcie pomnika odbędzie podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy utworzenia Koła Bialczan, która odbędzie się w dniach 29 września – 1 października br. – Zwracamy się z uprzejmą prośbą o finansowe wsparcie tej inicjatywy, która posłuży promocji miasta i utrwali jego historyczny dorobek. Fakt wsparcia zostanie odnotowany we wszystkich materiałach pisemnych związanych z jubileuszem. Do darczyńców skierowane zostaną publiczne podziękowania – apelują członkowie stowarzyszenia.

Wpłat można dokonywać:

1. Na konto bankowe nr:
19 8025 0007 0023 7611 2000 0030
2. Do specjalnie oznaczonej skarbonki w sali operacyjnej Urzędu Miasta

 

materiał: Stowarzyszenie Koło Bialczan / BPIG Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama