Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Spotkanie autorskie Maciej Szupiluka wokół książki pt.” Byłem na waszym miejscu”

14 czerwca w siedzibie firmy Etmus w Białej Podlaskiej miało miejsce spotkanie autorskie z Maciejem Szupilukiem, autorem książki "Byłem na waszym miejscu”. Jak każde ze spotkań z poezją Szupiluka tak i to łączyło w sobie wszystkie dziedziny jego działalności, będąc dialogiem z publicznością, wymianą poglądów o świecie, o miejscu zwykłego człowieka w codzienności oraz udziale w sztuce, której można być częścią, niezależnie od pozycji społecznej.

Urodzony w 1981 r. poeta Maciej Szupiluk, z wykształcenia kulturoznawca, bibliotekarz, przez sześć lat pracował w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, gdzie oprócz edukacji czytelniczo-medialnej zajmował się swoimi konikami: filmem i muzyką. Prowadził Awanturniczy Klub Filmowy, Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży „Księgołap”, prezes Klubu Literackiego „Maksyma”. Moderator Dyskusyjnego Klubu Książki Dla Dorosłych, pracownik wypożyczalni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Od stycznia 2020 r. pisze artykuły do Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego. Współtwórca filmu dokumentalnego pt. „Wagner 2018” o Ireneuszu Wagnerze, legendzie bialskiego środowiska kulturalnego. Współtworzył też film dokumentalny o malarzu Marku Jędrychu pt. „Taki właśnie jest mój raj”. Scenarzysta i reżyser wizualizacji wierszy poety Henryka J. Kozaka i Grzegorza Szupiluka. Od czerwca 2018 r. prezes Bialskiego Klubu Literackiego „Maksyma”. Współorganizator Podlaskich Spotkań Literackich. Autor tekstów i wokalista zespołu hardcore’owego Back to Reality, który, zanim w 2018 r. zawiesił działalność, wydał płyty: „Nic o nas bez nas”( 2007), „To nie jest kraj dla słabych ludzi” (2009) i „Starcie z niedźwiedziem”(2018). 

Maciej Szupiluk ma na koncie cztery tomiki poezji: „ O Jezuniu…”(2013 ), „Pomniejszenie” ( 2017), „Bug & Bóg” (2019) i „Byłem na waszym miejscu” (lipiec 2021). To zbiory wierszy, jednak autor podąża w nich bardziej w kierunku wydźwięku społecznego twórczości, niż wielkich poetyckich uniesień. W treściach pojawia się wrażliwość na krzywdę wykluczonych, ale też życzliwie żartobliwa relacja z Bogiem, zawarta w miniaturowych utworach „Pomniejszenia”. W trzecim tomiku autor nawiązuje do relacji pomiędzy człowiekiem, naturą, której uosobieniem jest rzeka Bug, a Bogiem. Poeta publikował wiersze w antologii pt. „Prezentacje. 34 lata później”(2018), w miesięczniku Pryzmat, w Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym i Gościńcu Bialskim, w magazynie literackim „Papier w dole”.

Tomik „Byłem na waszym miejscu” to jego najnowsza książka wydana w 2021 r., która powstawała osiem lat, zawiera wiersze z lat 2013-2021. Jest to tzw. „miejska” książka. – Mieszkam w mieście, pracuję tutaj, mam rodzinę. Dla wielu to wystarcza, ale dla mnie to dopiero początek. Jestem mieszkańcem miasta, więc mam obowiązki miejskie. Ten tomik jest trochę miejski, chociaż tak dokładnie nie wiem, co ta „miejskość” oznacza. Miasto to żywy organizm. Nowy Jork w tomiku to też taka tęsknota za miejscem, gdzie spełniają się marzenia – mówi o sobie i o swojej twórczości Maciej Szupiluk.

Autor niniejszego tomiku, skoro go napisał, mógłby być nazywany poetą. Można by odszukać w pamięci, że napisał wcześniej jeszcze trzy tomiki, że publikował tu i tam, że miał nagrody… Nie, chyba jednak nagród nie miał. Tak czy siak, wszystko można by. Ale poezja jakoś nie współgra z codziennością. Ani dzień za dniem nie jest szczególnie poetycki, ani obowiązki nie są wzniosłe, ani otoczenie nie czuje wersowego bluesa. I jak tu pisać wiersze? A może należałoby zapytać: dlaczego nie tworzyć? Może skomplikowanie świata, zakręty codzienności, to, że komuś jest gorzej, że jest chory czy wykluczony, że nie radzi sobie wzorowo z oczekiwaniami innych… może właśnie to jest wystarczającym powodem dla poezji? Może różnorakie przeżycia są uzasadnieniem tytułowego stwierdzenia: Byłem na waszym miejscu?” – czytamy na okładce książki.

Jeden z wierszy z tomiku „Byłem na waszym miejscu”:

Śmieciowi ludzie

frakcja mokra to ci co szukali pracy w deszcz
z resztkami zapachów
włosów i myśli które nie schną

frakcja sucha to ci co rokują choć
mają takie gabaryty że nie ścieśnisz
ich w tabelach

plastiki to najmłodsi
chcą rządzić
tak jak się to robi
na mieście bez więzienia
z miejscami
siedzącymi

papier to ci co walają się
po zamroczonych obejściach
znaczonych przez psy
i papierowe członki
bez literówek

segregują ich w urzędach
bo ci co nie segregują
płacą więcej

 

 

film: Jakub Sowa, Tomasz Łukaszuk, Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama