Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Bądź przedsiębiorczy!” z ECKiW OHP w Roskoszy

Dnia 11 czerwca 2022 roku dobiegła końca międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski i Litwy w ramach projektu „Bądź przedsiębiorczy!”, finansowanego ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN. W wymianie, która trwała od 5 czerwca br. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wzięło udział 24 młodych ludzi wraz z opiekunami.

Po realizacji fazy przygotowawczej projektu, podczas pobytu w Roskoszy, uczestnicy projektu nabywali praktyczną wiedzę i podejmowali działania w międzynarodowej grupie związane z tematyką przedsiębiorczości społecznej i jej promocją.

Po przyjeździe do Roskoszy w niedzielę 5 czerwca 2022r., młodzież została powitana przez Dyrektora i kadrę Centrum oraz zapoznana z założeniem dworsko-parkowym w Roskoszy. Już pierwszego dnia na uczestników czekały różnego rodzaju wyzwania: zadania w konkursie fotograficznym, opracowanie programu wymiany w formie graficznej, analiza najważniejszych zasad pobytu. Wieczorem młodzież uczestniczyła w różnych grach i zabawach ewaluacji wstępnej, zapoznawczych i integracyjnych, podczas których mogła określić swoje oczekiwania i obawy dotyczące wspólnych działań, poznać swoje imiona czy zainteresowania.

W kolejnych dniach uczestnicy zgłębiali główny temat projektu. Uczestnicy prezentowali zdobyte wcześniej informacje o funkcjonowaniu przedsiębiorstw społecznych w Polsce i na Litwie, poznawali najciekawsze przykłady ich działań marketingowych, poznawali sposoby promowania produktów i usług, wykorzystywanych w przedsiębiorczości społecznej. Ponadto młodzież brała udział w grach i zabawach wspierających budowanie i pracę w grupach, uczestniczyła w warsztatach z poznawania swych mocnych stron, spotkała się z doradcą biznesowym OWES ze Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społecznej „Modrzew”, który opowiedział o sposobach promowania się przez podmioty ekonomii społecznej funkcjonujące na terenie województwa lubelskiego.

W środę, 8 czerwca uczestnicy wybrali się do Warszawy, gdzie spotkali się z przedstawicielami Ośrodka Wpierania Ekonomii Społecznej – Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomiczych i Spółdzielni Socjalnej „Fajna sztuka”. Młodzież miała okazję także spotkać się i porozmawiać z przedstawicielką Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczna” prowadzącej Klubokawiarnię Pożyteczna przy Al. Niepodległości w Warszawie. Pobyt w stolicy zakończył się spacerem po Łazienkach Królewskich i spektaklem „Romeo i Julia” w teatrze Buffo.

Wieczorami młodzież integrowała się przy ekonomicznych i strategicznych grach planszówkowych a także poznawała kulturę swoich krajów przy wystąpieniach, prezentacjach, zabawach, muzyce i śpiewie podczas wieczorku narodowego, miło i zabawnie spędzając przy tym czas.

Dużo czasu młodzi ludzie poświęcili przygotowaniu głównych rezultatów projektu: spotu promującego przedsiębiorczość społeczną oraz warsztatów z przedsiębiorczości społecznej dla uczniów szkół zawodowych. Po poznaniu podstawowych zasad fotografii i wypróbowaniu ich w plenerze uczestnicy projektu opracowali scenariusz spotu, podzielili się zadaniami i rolami, omówili szczegółowo przebieg spotu i przygotowali potrzebne materiały i eksponaty. Następnie odbyło się nagrywanie poszczególnych scenek, co okazało się dużym wyzwaniem zarówno aktorskim jak i organizacyjnym. Wersja robocza spotu została zaprezentowana podczas finałowego spotkania połączonego z warsztatami o przedsiębiorczości społecznej, na które przybyła młodzież z bialskich szkół branżowych: Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. S. Żwirki i F. Wigury, Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I Stopnia z oddziałami integracyjnymi, oraz Branżowej Szkoły I Stopnia Im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego   w Białej Podlaskiej ZDZ w Lublinie.

Spotkanie finałowe odbyło się przedostatniego dnia pobytu, uczestnicy po przywitaniu gości zaprezentowali zrealizowane działania projektowe, galerię zdjęć, wrażenia z realizacji działań a także podstawowe informacje o przedsiębiorczości społecznej. Po wprowadzeniu w temat goście zostali zaproszeni do udziału w warsztatach, które miały na celu promowanie przedsiębiorczości społecznej jako alternatywy dla młodych ludzi w ich starcie na rynku pracy. Przybyli uczniowie podzielili się w pięcioosobowe grupy i wraz z pomocnymi urzędnikami i specjalistami, w których role wcielili się uczestnicy projektu opracowywali kolejne zagadnienia (główna działalność, cel społeczny, nazwa, logo, lokalizacja, teren, produkt/oferta, wstępny kapitał, klient, podział pracy zespołu, wstępne koszty, quiz wiedzy), by otworzyć własną spółdzielnię socjalną i otrzymać na nią dofinansowanie w wirtualnej walucie projektowej: Politach. Wszyscy goście zaangażowali się w zdobywanie kolejnych podpisów, wymyślając nowe i ciekawe pomysły na własne przedsiębiorstwa społeczne.

Po zakończonym spotkaniu nastąpiła ewaluacja warsztatów i projektu oraz zaplanowanie ostatniej jego fazy. W najbliższym czasie młodzież opracuje scenariusz warsztatów z przedsiębiorczości, ostateczną wersję spotu promującego przedsiębiorczość społeczną oraz zorganizuje projektowe wystawy fotograficzne w Polsce i na Litwie.

 

materiał: ECKiW OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Maja Hince Specjalista ds. współpracy międzynarodowej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama