Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Sosnówka: Gminne obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (film) (galeria)

3 maja mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Narodzenia NMP w Motwicy rozpoczęły się gminne obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po nabożeństwie społeczność gminy spotkała się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Sosnówce, gdzie złożono kwiaty i hołd pamięci.

Przybyłych na uroczystość powitał włodarz gminy. – 3 maja 1791 r. dla narodu polskiego był dniem świetności. Sejm czteroletni rozpoczął reformy, stworzył nowoczesną administrację, podjął kroki na rzecz stworzenia nowoczesnej armii, naprawy skarbu państwa, poprawy sytuacji społeczeństwa. Uwieńczył swoją działalność wspaniałym błyskiem przebijającym ciemność czasów saskich, jakim była Konstytucja 3 Maja. Dzieło to wprowadzało Polskę do grona nowoczesnych i oświeconych państw – przypomniał Wójt Gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz. – Dzisiejsza rocznica uchwalenia Konstytucji skłania nas do refleksji i zadumy. Każdy z nas, Polaków, musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zależy mu na ojczystym kraju, tradycji, dokonania naszych przodków w kulturze i patriotyzmie. 

Gminne obchody były okazją do refleksji nad wolnością i niepodległością Polski, ale też wojną, która tę wolność ma zagwarantować Ukrainie. – Zbieramy się przy pomnikach, w miejscach dla Polaków wyjątkowych. Żeby zamanifestować w taki sposób, uczestnictwem, kwiatami, zniczami, że jesteśmy za wolnym światem, za wolną Polskę, która jest w sojuszach. Dzięki tym sojuszom, czyli Unii Europejskiej i Nato, jesteśmy wolnym krajem i możemy czuć się bezpiecznie  – mówił przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński. – Dziś nasi sąsiedzi z Ukrainy właśnie za te dwa sojusze oddają życie. Giną by być tu, gdzie my dziś jesteśmy. A to dzięki naszym przodkom, dzięki nam. Naszym obowiązkiem jest dbać o przyszłość Ojczyzny.

Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów szkół podstawowych w Sosnówce i w Motwicy.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama