Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Gminny Klub Seniora w Wólce Plebańskiej nie zwalnia tempa (film) (galeria)

Choć od oficjalnego rozpoczęcia działalności Gminnego Klubu Seniora minęło dopiero 5 miesięcy, to Klub może poczyścić się już zrealizowaniem wielu działań, mających na celu aktywizację i społeczną integrację Seniorów. O obecnej działalności rozmawiamy z opiekun Gminnego Klubu Seniora Renatą Rudawską.

Przypomnijmy na wstępie, że Klub działa w ramach zadania: „Usługi społeczne, opiekuńcze, wychowawcze i kluby seniora w gminie Biała Podlaska” i mieści się w wyremontowanej na te potrzeby świetlicy wiejskiej w Wólce Plebańskiej. Seniorzy oprócz cyklicznych spotkań uczestniczą również z atrakcji organizowanych poza swoją siedzibą. 

Co dzieje się obecnie w Gminnym Klubie Seniora?

Renata Rudawska: Cały czas realizujemy zajęcia w ramach naszego zadania. Projekt potrwa do maja 2023 roku. W ramach niego prowadzimy zajęcia rękodzielnicze, kulinarne, artystyczne, muzyczne, taneczne, gimnastyczne, informatyczne, zajęcia z dietetykiem i wiele innych.

Jakie są najbliższe plany dotyczące działalności Klubu?

Renata Rudawska: Cały czas staramy się zachęcać naszych seniorów, aby było ich jak najwięcej na naszych zajęciach.

Co udało się zrealizować w ostatnim czasie i jakie są najbliższe plany?

Renata Rudawska: Oprócz naszych standardowych zajęć, za sobą mamy bardzo udany bal Andrzejkowy. Pod koniec marca odbyliśmy z kolei wyjazd do kina na film „Cud Guadalupe”, w którym uczestniczyło blisko 40 osób. Na 23 kwietnia zaplanowaliśmy wiosenny bal. Na pewno na przełomie maja i czerwca chcemy zorganizować wycieczkę, obecnie myślimy nad trasą. W planie mamy także ognisko integracyjne na przełomie sierpnia i września.

Ilu obecnie Seniorów uczestniczy w zajęciach?

Renata Rudawska: Mamy 50 osób podzielonych na 3 grupy. Zajęcia dla każdej z grup odbywają się raz w tygodniu, we wtorki, środy lub czwartki. Co nas cieszy frekwencja na nich dochodzi nieraz prawie do 100%.

Jakiego typu zajęcia cieszą się największym zainteresowaniem?

Renata Rudawska: Wszystkie zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Muszę podkreślić, że są takie osoby, które nie opuściły ani jednych zajęć.

Z jakich miejscowości przyjeżdżają Seniorzy na zajęcia?

Renata Rudawska: Mamy Seniorów z terenu całej gminy, od Krzymowskich po Husinkę i od Hruda po Lisy.

Jak wyglądają przykładowe zajęcia?

Renata Rudawska: Zajęcia wyglądają przeróżnie – zależy co jest ich tematem. Trwają zawsze cztery godziny od 9:00 do 13:00. Oprócz zajęć tematycznych na miejscu dostępne są też różnego rodzaju gry planszowe i towarzyskie. Cały czas dostępna jest kawa, herbata, ciasteczka.

Jak wygląda dostosowanie rodzaju zajęć do poszczególnych grup i co na nich robicie?

Renata Rudawska: Zajęcia, np. gimnastyka rekreacyjna – zajęcia gimnastyczne, ruchowe i relaksacyjne dostosowane są do możliwości i wieku seniorów. Uczestnicy mogą korzystać z zakupionych mat do ćwiczeń, hantli czy piłek gimnastycznych. Na zajęciach taneczno-muzycznych nasi Seniorzy uczą się różnego rodzaju tańców, walca, polki, tańca żydowskiego, ulicznego i innych. Nie brakuje też nauki i śpiewania piosenek ludowych, współczesnych czy np. kolęd w okresie świątecznym. Z kolei na zajęciach rękodzielniczych, tu mamy ogromny przekrój. Uczestnicy wykonywali do tej pory wieńce bożonarodzeniowe, bombki świąteczne metodą decoupage, anioły z wykorzystaniem metody powertexu, czy kwiatki z krepiny do palm wielkanocnych. Na zajęciach artystycznych prowadzimy warsztaty z podstaw malarstwa. Seniorzy uczyli się do tej pory m.in. malować martwą naturę, kaligrafowania i rysunku suchymi pastelami. Zdobyli też podstawy rzemiosła artystycznego wyplatając np. koszyczki z rattanu. Na zajęciach kulinarnych przygotowywaliśmy potrawy z różnych stron świata, czy tradycyjne polskie, nie boimy się również eksperymentowania. Znowuż na zajęciach informatycznych Seniorzy uczą się obsługi komputera i internetu. W tym celu zakupiliśmy laptopy, z których seniorzy mogą też korzystać w dowolnych czasie. Ciekawe są też zajęcia z dietetykiem, na których pani dietetyk prowadzi ciekawe wykłady. Ważne jest, że zajęcia prowadzą nasi wykwalifikowani instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury.

Czy jest jeszcze możliwość zapisania się na zajęcia do Gminnego Klubu Seniora?

Renata Rudawska: Rekrutacja do Klubu Seniora była prowadzona w okresie letnim w 2021r. przez pracowników GOPS Biała Podlaska, do zakończenia projektu uczestniczyć w nich może 50 osób.

Czy uczestnictwo w zajęciach wiąże się z jakimiś kosztami?

Renata Rudawska: Wszystkie zajęcia, warsztaty, wyjazdy, wycieczki są dla uczestników bezpłatne, zapewniamy nawet dowóz na zajęcia.

Dziękujemy za rozmowę.

Jako uzupełnienie do tej rozmowy zachęcamy również do obejrzenia naszego materiału filmowego, który nakręciliśmy w Gminnym Klubie Seniora w Wólce Plebańskiej. 

Rozmawiał: J. Sowa
Film: Radio Biper
Zdjęcia: Gminny Klub Seniora w Wólce Plebańskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama