Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Ogródki ze smakiem”. Wygraj ogródek warzywny dla przedszkola w Twojej miejscowości

Ruszył ogólnopolski program edukacyjny i konkurs „Ogródki ze smakiem". Przedszkola z całej Polski mogą powalczyć o nagrody główne – ogródki warzywne, w których prowadzić będą działalność edukacyjną wśród najmłodszych na temat ekologii.

Celem konkursu jest zaznajomienie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów. Inicjatorem akcji jest marka Electrolux, która namawia do mądrego korzystania z zasobów oraz proekologicznych wyborów. Honorowym patronem konkursu został PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Przez żołądek do serca i… głowy, a przy tym świetna zabawa i nauka. Nie ma lepszego sposobu, by zachęcić dzieci do poznawania przyrody niż praca w stworzonym przez siebie ogródku. Ogródek warzywny jest doskonałym miejscem do poznawania tajemnic roślin
i zwierząt, do uprawiania zdrowych i smacznych przekąsek czy ziół, które znajdą się na talerzach. Dania z własnej grządki od razu smakują lepiej! Widzę już rumieńce na twarzach dzieci, gdy wyciągają z ziemi własnoręcznie zasianą (a właśnie – może zasadzoną?) i podlewaną marchewkę czy rzodkiewkę! Młode pokolenie ogrodników już łapie za grabki! A ja zakasuję rękawy i z przyjemnością będę przewodniczką dzieci, towarzysząc im w spotkaniach z przyrodą. Trzeba koniecznie wykorzystać ogromną chęć poznawania, jaka drzemie w dzieciach. Tworzenie warzywnika to nie tylko rozrywka, to kształtowanie świadomych, mądrych ludzi, wrażliwych na potrzeby środowiska. Wierzę, że razem zrobimy wiele pięknych ogródków warzywnych, które nie będą miały przed dziećmi żadnych tajemnic – powiedziała Maja Popielarska, dziennikarka, miłośniczka roślin i ogrodów, autorka tekstu na stronie akcji.

Miejskie ogrodnictwo to przyszłość miast i planety w obliczu zmian klimatycznych. Mądrą edukację o nim najlepiej zacząć wśród najmłodszych. Dobroczynny wpływ ogródków na proekologiczne wychowanie dzieci potwierdzają liczne raporty i badania uniwersyteckie. Z publikacji brytyjskiej organizacji The Royal Horticultural Society* wynika, że dzieci, które mają zajęcia w ogródkach szkolnych, lepiej rozwijają umiejętności społeczne. Ogrodnictwo ma wpływ na ich kondycję fizyczną, poziom koncentracji, zdrowie
i psychiczne samopoczucie. Ogródki poszerzają też wiedzę naukową dzieci i rozumienie procesów zachodzących w przyrodzie. Do tego rozwijają poczucie troski, odpowiedzialności i wpływają na wybór zdrowego jedzenia. Badania pokazują, że dzieci mające bezpośredni kontakt z naturą, zaangażowane w pielęgnowanie roślin podejmują zdrowsze wybory żywieniowe. Obserwując czynnie proces wzrostu rośliny od samego nasionka, chętniej sięgają w domu po owoce i warzywa jako smaczne i zdrowe przekąski.

Mam nadzieję, że realizacja tego projektu przyczyni się do rozpropagowania wśród najmłodszych i ich rodzin dobrych nawyków w zakresie gospodarowania darami natury oraz podniesie poziom wiedzy na temat zrównoważonej, przyjaznej środowisku produkcji żywności. Rozwijanie w przedszkolu umiejętności ogrodniczych w czasach, gdy wiele dzieci nie ma takiej możliwości we własnym domu, ma szczególną wartość i może zaowocować w przyszłości zaangażowaniem praktycznym w działania w zakresie ochrony przyrody, rekultywacji terenów zdegradowanych oraz produkcji żywności. W dobie zmian klimatycznych ważna jest każda inicjatywa promująca odpowiednie i odpowiedzialne korzystanie z zasobów natury – powiedział prof. Arkadiusz Nowak, Dyrektor PAN Ogrodu Botanicznego – CZRB w Powsinie.

Konkurs „Ogródki ze smakiem” jest kolejną odsłoną proekologicznej działalności marki Electrolux w obszarze promocji gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności, która przebiega pod hasłem kampanii „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”. W jej ramach Electrolux prowadzi programy edukacyjne, angażując w nie popularnych szefów kuchni i aktywistów działających na rzecz idei less waste. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Banki Żywności czy konferencja „Nauczyciele Przyszłości – Razem dla środowiska” fundacji Culturelab, aktywizując oraz integrując nauczycieli, opiekunów i lokalną społeczność, by szerzyć edukację o niemarnowaniu jedzenia.

Electrolux jest szwedzką marką, którą wyróżnia wierność szwedzkim wartościom. Jedną z nich jest minimalizm, który odnosi się zarówno do dizajnu, jak i samego stylu życia, w którym mieszczą się idee niemarnowania żywności i less waste. To także zachęta do bardziej świadomego, a przez to lepszego, dla nas i dla planety, życia. Globalne wyzwania, takie jak: degradacja środowiska, zmiany klimatu, pogorszenie jakości żywności oraz problem z jej marnowaniem, bywają trudne do uchwycenia i zrozumienia dla najmłodszych. Wierzymy jednak, że nauka przez zabawę i doświadczenie jest najlepsza, a do tego kontakt z naturą, który umożliwią nasze ogródki, są niezwykle ważne dla młodego człowieka. Mamy nadzieję, że zarówno prowadzenie ogródka, jak i lekcje zdrowego i zrównoważonego odżywiania, pomogą wykształcić kolejne pokolenia, które będą nie tylko dbać o ziemię, szanować jej plony oraz pracę innych ludzi, ale będą także potrafiły zadbać o swoją zdrową dietę i niemarnowanie żywności. Naszą akcją „Ogródki ze smakiem” zachęcamy wszystkich: dzieci, rodziców, nauczycieli, opiekunów, aby spożywali, pozyskiwali i traktowali żywność w sposób niosący korzyści zarówno im samym, jak i naszej planecie – powiedziała Kamila Cap, Brand Marketing Manager kategorii Taste w Electrolux.

Jak wziąć udział w konkursie?

Konkurs kierowany jest do przedszkoli w całej Polsce, które dysponują własnym terenem zielonym. Mechanika konkursu:
• Wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który razem z zasadami i regulaminem konkursu dostępny jest na stronie www.ogrodkizesmakiem.pl. Należy w nim przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych, wskazać optymalne miejsce na terenie placówki, w którym ma być założony ogródek oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem,
w tym dostęp do wody.
• Pierwszy etap konkursu 6.04-25.04.2022: nadsyłanie zgłoszeń przez placówki oraz możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu.
• Drugi etap konkursu 25.04-31.04.2022: 20 przedszkoli z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez jury konkursowe. Ogłoszenie 5 zwycięzców nastąpi 6.05.2022 na stronie konkursowej.
• Począwszy od 9.05.2022 rozpocznie się budowa ogródków warzywnych w zwycięskich przedszkolach.

Warto zaangażować w głosowanie na wybrane do konkursu placówki wszystkich rodziców, nauczycieli i sympatyków przedszkola, gdyż to przedszkola z największą liczbą głosów dostaną się do ścisłego finału i zostaną ocenione przez jury.

Nagrodą główną w konkursie jest zaprojektowanie i wykonanie ogródka oraz szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów. Projekt i założenia ogródka będą omawiane z dyrekcją przedszkola i dziećmi w formie warsztatów, przez co dzieci od początku będą zaangażowane w tworzenie ogródka i będą mogły poczuć, że to miejsce powstaje specjalnie dla nich. Ponadto, w zwycięskich przedszkolach w połowie czerwca, kiedy już wzejdzie część roślin, przeprowadzone zostaną warsztaty z gotowania less waste z plonów ogródkowych, prowadzone przez Jagnę Niedzielską, propagatorkę nurtu zero waste w kulinariach. Nagrodą dodatkową w konkursie dla kolejnych 15 przedszkoli są zestawy dla początkujących ogrodników, ułatwiające rozpoczęcie przygody z prowadzeniem przedszkolnego ogródka warzywnego.

Akcji towarzyszy uruchomienie serwisu www.ogrodkizesmakiem.pl, w którym oprócz informacji o konkursie, będą sukcesywnie zamieszczane przewodniki na temat tego, jak założyć ogródek warzywny, jak o niego dbać w duchu less waste, co posiać i zasadzić
w zależności od pory roku , a także konspekty zajęć i zabaw dla dzieci związane z ogródkiem. Na stronie znajdziemy również artykuł o roli ogródków warzywnych w edukacji przedszkolnej dzieci. Jego autorką jest Maja Popielarska, miłośniczka roślin i ogrodów, dziennikarka od lat propagująca w swoich programach i książkach miejskie ogrodnictwo. Autorkami pozostałych tekstów na stronie będą m.in.: mgr inż. Katarzyna Misiak, koordynatorka ds. edukacji Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, Kinga Bernat, edukatorka Banku Żywności SOS w Warszawie i Jagna Niedzielska. Strona ma w zamierzeniu inicjatorów być platformą dla wszystkich, którzy chcą założyć ogródek warzywny, by dzieci mogły w nim uczyć się, jak siać, sadzić, pielęgnować, zbierać i przygotowywać posiłki z ogródkowych plonów. To doświadczenie pomoże im lepiej poznać świat natury, odkrywać jego tajemnice, obserwować zmiany i tym samym wpłynąć na zdrowe wybory i ekologiczne nawyki w przyszłości.

Inicjatorem i fundatorem nagród jest Electrolux. Projekt objął patronatem honorowym PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Partnerami są: Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacja TupTupTup oraz magazyn Bliżej Przedszkola.

*Źródło: https://www.childrensgardeningweek.co.uk/wp-content/uploads/2018/11/Together-we-help-children-grow-the-state-of-primary-school-gardening-in-the-UK-1.pdf

materiał/tekst: Ola Uszyńska
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama