Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Kodeń: Obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Zaplanowana obszerna uroczystość upamiętniająca 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, jaka miała się odbyć w Kodniu, ze względu na obostrzenia sanitarne odbyła się w formie kameralnej, a jej elementami stały się msza święta w intencji powstańców oraz złożenie wieńców przy miejscowych pomnikach pamięci.

21 stycznia W Kodniu odbyła się skromna uroczystość ukierunkowana na złożenie hołdu pamięci żołnierzom Powstania Styczniowego i zwycięskiej bitwy o Kodeń, która miała miejsce w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r.

W kościele parafialnym pw. św. Anny w Kodniu została odprawiona Msza Święta w intencji powstańców. podczas której wierni wspominali również infułata kodeńskiego ks. Tytusa Zegarta oraz wikariuszy – Walentego Nawrockiego, Józefa Jasińskiego, Leona Zakrzewskiego, Edwarda Wojewódzkiego, wspierających powstańców modlitwą i posługą kapłańską. Objęto także modlitwą i wspomnieniem wszystkich tych, którzy wyszli w styczniową noc 1863 roku ze szlacheckich zaścianków Tuczna, Choroszczynka, z Kodnia, okolicznych wsi oraz wszystkich miast, wiosek i dworów Królestwa Polskiego, żeby walczyć o wolność dla Świętej Ojczyzny.

Przy kamieniu powstańców zapalono znicze i złożono wieńce. Znicze zostały również zapalone na grobach powstańców na miejscowym cmentarzu. W uroczystym hołdzie pamięci wzięli udział Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kodnia Jacek Malarski oraz radny powiatowy Tomasz Andrejuk.

powstania styczniowego

materiał/zdjęcia: Urząd Gminy Kodeń
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama