Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Ludowy Zespół Obrzędo-Śpiewaczy „Wrzos”

Od 1998 roku promują kulturę regionu za pomocą śpiewu i widowisk obrzędowych. Występują z potrzeby serca i chęci dostarczania innym radości, a także dla utrwalenia i przekazywania kolejnym pokoleniom dziedzictwa kulturowego podlaskiej wsi.

Zespół powstał z zamiarem wskrzeszenia śpiewu dawnych piosenek z Podlasia, dlatego repertuar miał się opierać głównie na piosenkach ludowych. Nie zamykali sobie jednak furtki na nowe formy i od początku starają się łączyć tradycję ze współczesnością.

Pierwszym instruktorem muzycznym był nieżyjący już skrzypek Tadeusz Derlukiewicz, który wprowadził na początku działalności istotne podwaliny warsztatowe oraz opracował pierwszy repertuar. Jego miejsce zastąpił w 2013 roku akordeonista Jakub Gdela, a obecnie funkcję tę pełni Roman Makarski. Obecnie zespół liczy 6 osób. Przez kilkanaście lat działalności zebrali pokaźny repertuar pieśni głównie folklorystycznych, ale również sakralnych, patriotycznych i okolicznościowych. Przygotowanych mają łącznie ponad 200 utworów. -Pociąga mnie śpiewanie wielogłosowe, które nie jest zbyt popularne. Próbujemy więc od niedawna śpiewać na dwa głosy i ćwiczymy w ten sposób kolejne utwory – wyjaśnia Roman Makarski.

Zespół występuje w strojach ludowych ufundowanych przez Gminny Ośrodek Kultury oraz własnych, bardziej współczesnych uszytych według własnego projektu.

Aktywność w zespole, to dla członków odskocznia od codzienności, możliwość spotkania się, nawiązywania relacji oraz rozwijania swojej pasji. – Jest to dla mnie odskocznia, człowiek wyjdzie z domu, zapomni o swoich kłopotach, czekam z utęsknieniem na każdą próbę. Trochę porozmawiamy, pośmiejemy się, pośpiewamy i człowiek zupełnie inaczej się czuje – mówi Alfreda Szulc.

Warto wspomnieć, że w pierwszym okresie działalności oprócz śpiewania „Wrzos” specjalizował się w przygotowywaniu widowisk obrzędowych. Niektóre z nich prezentowane były również poza granicami gminy zdobywając zaszczytne laury. Wymienić tu trzeba chociażby widowisko pt. „Woskrzenickie wieczory przy kądzieli”, które wystawili w 2004 roku wspólnie z młodzieżą na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych w Drelowie i zajęli pierwsze miejsce. Widowisko otrzymało również wyróżnienie w tym samym roku na Międzywojewódzkim Przeglądzie Teatrów Obrzędowych w Stoczku Łukowskim. W okresie tym zespół był wielopokoleniowy i liczył kilkanaście osób. Niestety wraz z upływem lat młodzi wyjeżdżali z miejscowości a zespół zmniejszał swoją liczebność i charakter. – Najtrudniejsze jest to, że jest mało ludzi. Ciężko zebrać zespół, mało jest chętnych osób do śpiewania a to ogranicza rozwój działalności – mówi instruktor Roman Makarski. Za swoją działalność „Wrzos” został uhonorowany odznaką „Za zasługi dla Gminy Biała Podlaska”. Dużym wydarzeniem w ich działalności był udział w 2008 roku w programie dla telewizji TVN podczas którego prezentował obchody Nocy Świętojańskiej na Podlasiu.

Obecnie zespół występuje również okazjonalnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Woskrzenicach. Jedną z okazji jest m.in. coroczny koncert kolęd w miejscowym kościele.

Zespół uczestniczy aktywnie w życiu wsi, od lat znane są organizowane przez nich Dni Seniora czy różne festyny wiejskie, jak np. „Odlot bocianów”. Panie chętnie uczestniczą również w różnego rodzaju spotkaniach z dziećmi i młodzieżą szkolną na których prowadzą warsztaty m.in. z rękodzieła.

Obecny skład zespołu:

Elżbieta Walo, Genowefa Kajka, Marianna Łukasiewicz, Alfreda Szulc, Maria Kamińska, Halina Krymska, Roman Makarski (instruktor).

Do zespołu należeli również: Genowefa Sawczuk, Marianna Romaniuk, Helena Strojek, Józefa Cydejko, Jadwiga Litwiniuk, Eugenia Hałabuda, Czesława Fedoruk, Jaina Laszuk, Zofia Hajczuk, Halina Kobus.

 

Tekst: J. Sowa
Zdjęcia: arch. zespołu

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama