Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Piszczac: Klub Seniora zaprosił na wernisaż wystawy fotograficznej „Działalność Klubu Seniora w Piszczacu” (film) (galeria)

Klub Seniora w Piszczacu w ramach podsumowania całorocznej pracy na zajęciach "W obiektywie" zorganizował wystawę fotograficzną wykonanych prac. Wernisaż wystawy "Działalność Klubu Seniora w Piszczacu" odbył się 22 października, a prace zaprezentowano przy Urzędzie Gminy Piszczac. Niebawem film z wydarzenia!

Prezentowane podczas wystawy zdjęcia powstały w okresie roku funkcjonowania Klubu Seniora w Piszczacu. Oddają one atmosferę działania tej placówki. Fotografie wykonały osoby uczestniczące w zajęciach „W obiektywie” pod kierunkiem fotograf Katarzyny Kusznerczuk. Są to Krzysztof Ciura, Danuta Nestorowicz, Jolanta Janik, Wanda Jarosińska, Urszula Grabarczyk, Krystyna Gruszecka, Mieczysław Korzeniewski, Maria Pawlak, Grażyna Puczka, Jan i Danuta Puczka, Wanda Kołodziejczak, Mirosława Wawryszuk, Genowefa Żarkiewicz, Jadwiga Żeleźnicka. – To jest nasza pasja – stwierdza uczestniczka zajęć Danuta Nestorowicz. – Lubię fotografować w plenerze, drzewa, rośliny. Nie wiedziałam, że można uzyskać ciekawe odbicie w kałuży – zauważa Krystyna Gruszecka. – Ja natomiast fotografuję twarze ludzi, przede wszystkim moją wnusię – dodaje Mirosława Wawryszuk.

Klub Seniora powstał w 2020 r. przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piszczacu. Liczy obecnie 51 członków – mieszkańców gminy Piszczac,  a ich opiekunem Łukasz Węda. Siedzibą klubu jest zmodernizowany przez Gminę budynek po byłej kotłowni w Piszczacu przy ul. Spółdzielczej 9. Miejsce zostało kompleksowo doposażone w niezbędny sprzęt. W ramach realizowanych działań obywają się cykliczne zajęcia stacjonarne pt. „To jest mój czas” oraz wyjazdy w ramach cyklu „Obywatele świata”. Członkowie klubu przychodzą na warsztaty kulinarne, komputerowe, taneczne czy sztuki ludowej. Przygotowują spektakl w ramach teatralnych spotkań Scena 50+. Ponadto mają zajęcia fotograficzne, ruchowe, kulturalne wieczory, spotkania z podróżnikami i warsztaty prozdrowotne. Każdy może uzyskać poradę prawną lub psychologiczną. Seniorzy korzystają z indywidualnych masaży. W cyklu wyjazdów do tej pory seniorzy zwiedzili Kazimierz Dolny i Nałęczów, Warszawę, Ziołowy Zakątek w Korycinie oraz uczestniczyli w spektaklach teatralnych w Lublinie. Ponadto wyjeżdżają na basen oraz do kina do Białej Podlaskiej. – Dużo nam daje uczestnictwo w Klubie Seniora. Mamy dodatkowe zajęcia, chodzimy na jogę, ćwiczenia ruchowe, tańce, zajęcia teatralne i sztuki ludowej. Jesteśmy bardzo zadowoleni i nie nudzimy się – stwierdzają uczestniczki Klubu Seniora. – Klub liczy ponad 50 osób, mamy też długą listę rezerwową, więc nie obawiamy się, że nam zabraknie uczestników – dodaje opiekun klubowiczów Łukasz Węda.

Wystawa powstała w ramach projektu „Życie pasją jest – utworzenie Klubu Seniora w Gminie Piszczac” współfinansowanego kwotą ponad 1 mln. złotych ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 11 Włączenie społeczne, działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorem jest Gmina Piszczac, a głównym wykonawcą Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. – Jest to jeden z elementów zajęć warsztatowych, które trwają od sierpnia 2020 r. Wystawa jest efektem fotografowania w plenerze, wyjazdów i zajęć, w których uczestniczą seniorzy z gminy Piszczac – wyjaśnia koordynator projektu Łukasz Węda. –Na zajęciach uczymy się obserwować to, co się dookoła znajduje. Jest to pewna forma uwrażliwienia na kolory, kształty i formy. Seniorzy bardzo chętnie przychodzą i uczestniczą w zajęciach, dzielą się swoimi pracami i doświadczeniem. Uczą się jak fotografować, na co zwracać uwagę, a czego unikać. Swoją wiedzę mogą zastosować na innych swoich zajęciach i wyjazdach. Mogą dzięki temu dokumentować działalność Klubu Seniora i rozwijać swoją pasję fotografowania, która jest w nich coraz bardziej żywa – dodaje fotograf Katarzyna Kuszerczuk

Wystawa „”Działalność Klubu Seniora w Piszczacu” będzie udostępniona do końca grudnia 2021 r. 

materiał: Łukasz Węda/Klub Seniora w Piszczacu
opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama