Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Sosnówka: Wieniec sołectwa Dębów pojedzie na dożynki prezydenckie! (film)

Sołectwo Dębów z gminy Sosnówki będzie reprezentowało za rok województwo lubelskie na dożynkach prezydenckich w Spale.

 

Wieniec przygotowany przez sołectwo Dębów został niedawno uhonorowany w Lubyczy Królewskiej tytułem najpiękniejszego w całym województwie lubelskim. – Sukces, który osiągnęliśmy w tym roku na dożynkach wojewódzkich, nie był taki łatwy. Pracowałam na niego 14 lat, od kiedy zostałam sołtysem. Już wtedy postanowiłam, by z naszego sołectwa coś było, by Dębów w jakiś sposób się zaprezentował. Nauczyłam się tradycyjnej sztuki wyplatania wieńców i sukcesywnie z roku na rok robiłam je z koleżankami, aż w końcu pojawiły się pierwsze osiągnięcia – opowiada Edyta Cenian, sołtys wsi Dębów i radna gminy Sosnówka. Jak mówi, wieniec zawsze wije sznurkiem jutowym, używa wszystkich podstawowych zbóż: owsa, jęczmienia, żyta i pszenicy oraz kwiatów i wstążek będących symbolami radości i swobody. To również owoce i warzywa oraz wszystko to, co daje polska ziemia. – Cieszę się, że w komisji, która nas oceniała, byli ludzie ceniący kulturę i tradycję. Nasz wieniec jest prosty, ale przecież kiedyś nikt nie wyciągał żelazka i nie prasował słomy czy liści kukurydzy, żeby zrobić z niej kwiaty – zauważa Cenian.

Delegacje wieńcową tworzyli również członkowie zespołu obrzędowego, którzy zaprezentowali dożynkowe zwyczaje. – To młodzi ludzie, którzy kontynuują tradycję. Nie wstydzą się założyć strojów ludowych, wziąć kosy, sierpa i kosy i pokazać, jak było dawniej. Sołtys Edyta Cenian zaprosiła nas do obśpiewania wieńca na dożynkach wojewódzkich, co było dla nas wielkim zaszczytem – wspomina Jadwiga Szypiło będąca na co dzień opiekunem Zespołu Śpiewaczego z Rozwadówki. Przygotowała stroje dla delegatów z Dębowa oraz scenariusz obrzędu towarzyszącego. – Przywiązuję ogromną wagę do strojów ludowych. Rozległa Lubelszczyzna w każdym swoim zakątku ma inny ich rodzaj. My prezentujemy stroje nadbużańskie, a młodzież klas piątych szkoły podstawowej i liceum, którą mam w zespole, miała na sobie stuletnie „kratówki”, będące dawniej lnianymi ubraniami roboczymi. Dziewczyny z delegacji niosącej wieniec, biorącej udział w dożynkach wojewódzkich miały na głowach wianki symbolizujące zwieńczenie prac. Prezentowany przez nas obrzęd dożynkowy ma na pewno ponad 50 lat i przewinęły się przez niego pokolenia: moja mama, ja, moje dzieci i wnuki – wyjaśnia Szypiło. Zaznacza również, że dawniej podczas dożynek nie zdarzały się wieńce wyższe niż półtora metra, zazwyczaj były małe, skromne, ale za to wykonane z wykorzystaniem wszystkich plonów.
W tej właśnie tradycji powstał tegoroczny wieniec z Dębowa, który nie tylko zdobył pierwsze miejsce w Lubyczy, ale też będzie reprezentował województwo lubelskie podczas dożynek prezydenckich w Spale w 2022 r.

Sołectwo Dębów, Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki składają ogromne podziękowania i są wdzięczni Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sosnówce, dyrektor ośrodka Jolancie Mikulskiej za odwagę, determinację, konsekwencję, wsparcie i dokonanie zgłoszenia Sołectwa Dębów i Gminy Sosnówka do konkursu wojewódzkiego podczas Dożynek Wojewódzkich 2021 które miały miejsce w Lubyczy Królewskiej. To właśnie tam, podczas wydarzenia, jury wskazało wieniec dożynkowy wraz z całym obrzędem przygotowanym przez Sołectwo Dębów i Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki jako ten najpiękniejszy, najbardziej oryginalny i oparty na tradycjach ludowych. Dzięki temu, to Powiat Bialski, Gmina Sosnówka, Sołectwo Dębów będą reprezentowały Województwo Lubelskie w 2022 roku w Spale.

 

Wygrana na dożynkach wojewódzkich i z prezentacją wieńca <<==>> LINK
materiał: Radio Biper Sosnówka
tekst: Anna Ostapiuk
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama