Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Dzień Weterana (film) (galeria)

W sobotę, 29 maja, lokalnie i w skromnym wydaniu związanym z obostrzeniami pandemicznymi o Dniu Weterana pamiętano również w Białej Podlaskiej. Z udziałem prezydenta Michała Litwiniuka, delegacja Błękitnych Beretów złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą uczestników Misji Pokojowych a w kościele garnizonowym św. Kazimierza Królewicza przy Dokudowskiej odprawiona został uroczysta msza i wspomnienie peacekeeper'ów (rozjemców) którzy odeszli na wieczną wartę.

W 2011 roku Sejm ustanowił dzień 29 maja jako święto Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tego dnia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ

Dziś, podczas mszy w kościele garnizonowym w Białej Podlaskiej, przeczytam przesłanie mojego szefa czyli Prezesa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ dr Stanisława Woźniaka, generała brygady w stanie spoczynku. Chcemy przybliżyć nasze Stowarzyszenie, powiedzieć o nim, przekazać czym się zajmowaliśmy i dlaczego się zrzeszamy. – mówi pułkownik Artur Artecki z bialskiego koła Kombatantów Misji Pokojowych.

Od lat 50-tych zeszłego wieku, Wojsko Polskie, uczestniczyło w 90. misjach realizowanych poza granicami kraju. Do 2001 roku były to misje Organizacji Narodów Zjednoczonych – pokojowe. Następnie rozpoczął się udział polaków w Misjach Stabilizacyjnych – wojennych. Irak, Afganistan. Obecnie żołnierze z Polski obecni są w składzie wielonarodowościowych sił stabilizacyjnych NATO w Turcji. Polska w ramach misji ONZ powróciła też do Libanu.

W Białej Podlaskiej członkami Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych są w większości żołnierze uczestniczący w UNEF II – misjach w Egipcie. Są osoby z Białej Podlaskiej które uczestniczyły w misjach w Iraku. Kosowo i Afganistan to miejsca w których przebywał na misjach kapelan bialskich Błękitnych Beretów. Dodatkowo bialskie koło już poczyniło pierwsze kroki aby do Stowarzyszenia przyjąć nowych członków rekrutujących się z Wojsk Obrony Terytorialnej którzy również uczestniczyli w zagranicznych misjach wojskowych.

Peacekeeper – z angielskiego – rozjemca, osoba mająca na celu utrzymywanie pokoju i bezpieczeństwa w regionie, a także poszanowanie praw człowieka i rozwój demokracji.

Biała Podlaska. Kwiaty pod tablicą Żołnierzy Misji Pokojowych. 29 maja ulica Dokudowska.
https://www.facebook.com/radiobiper/posts/1971261939703593

Pułkownik Artur Artecki. Święto żołnierzy Błękitnych Beretów w Białej Podlaskiej.
https://www.facebook.com/radiobiper/posts/1971265069703280

Biała Podlaska. Msza w intencji żołnierzy Misji Pokojowych w kościele garnizonowym przy ul. Dokudowskiej. We mszy udział m.in. pułkownika Artura Arteckiego i prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.
https://www.facebook.com/radiobiper/posts/1971269626369491

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:
Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama