Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Oddział przedszkolny w Styrzyńcu NIEzapomniał…

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja. Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, a redaktor Zalewski zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski. Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem, które przypomina nam o pięknie i bogactwie przyrody ojczystej oraz ochronie środowiska ale także o serdeczności, życzliwości i radości. "Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody a także wartościach jakie niosą ze sobą lokalne tradycje.

,, Wie Polska cała, wiedzą wszystkie dzieci,
że w maju, kiedy słońce wysoko świeci,
prawda to święta, to nie są bajki,
obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki.”

W naszym przedszkolu Dzień Polskiej Niezapominajki obchodziliśmy 13 maja. Była to doskonała lekcja przyrody, która uświadomiła młodemu pokoleniu rolę natury w życiu każdego człowieka. Promowanie walorów przyrodniczych naszego kraju oraz podkreślenie rozpiętości gatunków występujących na terenie Polski.

W tym dniu przedszkolaki ubrane były na niebiesko. W sekretnym języku kwiatów niebieski to kolor zarezerwowany dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka oraz miłości do Ziemi. W czasie wspólnego świętowania wychowawczyni przybliżyła dzieciom znaczenie tego święta na podstawie wierszy „Dzień niezapominajki”, oraz „Telegram od Ziemi”– czyli nie zapominaj o przyrodzie, szanuj i dbaj o nią. Dzieci wysłuchały także „Bajki o niezapominajce” E. Zawilińskiej . Bawiły się i tańczyły przy piosence „Niebieski walczyk”, rozwiązywały zagadki, kolorowały niezapominajki, wykonały także pracę plastyczną ,,Niezapominajka-przypominajka”. Na koniec przedszkolaki złożyły przyrzeczenie, jak należy dbać o przyrodę:

„My małe przedszkolaki, obiecujemy, że będziemy:
Dbać zawsze o naszą kochaną przyrodę,
Śmieci segregować i wyrzucać do kosza,
Oszczędzać wodę i energię,
Nie niszczyć drzew i roślin,
Nie straszyć zwierząt, a je dokarmiać,
Spokój i porządek w lesie i parku zachować.
Przyrzekamy!!!”

Organizując Święto Polskiej Niezapominajki staramy się nie tylko rozbudzać w dzieciach miłość i szacunek do otaczającej przyrody, ale także kształtować w maluchach pozytywne uczucia oraz postawy przyjaźni i serdeczności.


materiał: Oddział Przedszkolny w Styrzyńcu
tekst i zdjęcia: Malwina Filipiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama