Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Mamy w regionie klasę celno-skarbową! Lublin – Biała – Janów! Podpisano porozumienie!

Od nowego roku szkolnego 2020/2021 w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim będzie funkcjonowała klasa o profilu „celno-skarbowym”. To pilotażowy projekt Izby Administracji Skarbowej w Lublinie i Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim. Pierwszy tego typu w województwie, realizowany na mocy podpisanego pomiędzy dyrektorami jednostek porozumienia o współpracy. Niebawem film a w nim rozmowy z osobami biorącymi udział w wydarzeniu!

Pomysł lubelskiej KAS na utworzenie w wybranych szkołach woj. lubelskiego klas celno-skarbowych był wyjściem naprzeciw oczekiwaniom środowisk szkolnych. Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi – stojących przed wyborem kierunku kształcenia – służbą dla państwa w strukturach mundurowych oraz umożliwienie im nabycia nowych uprawnień i kwalifikacji. Projekt ma na celu także kształtowanie pozytywnego wizerunku Służby Celno-Skarbowej.

Zajęcia prowadzone będą na zasadzie eksperymentu pedagogicznego. W programie nauczania, poza przedmiotami ogólnymi, będą 2 godziny zajęć nadobowiązkowych tygodniowo z zakresu tematyki celno-skarbowej. Zajęcia zakończone będą stopniem na świadectwie.

Zakres tematyczny prowadzonych zajęć będzie obejmował takie obszary jak:
1) organizacja, rola i zadania Krajowej Administracji Skarbowej/Służby Celno-Skarbowej,
2) przepisy regulujące funkcjonowanie KAS,
3) ceremoniał KAS, zajęcia z musztry,
4) kultura organizacji i etyka zawodowa.

Po roku funkcjonowania projekt zostanie poddany pierwszej ewaluacji i ocenie. Pozwoli to podjąć decyzję co do kontynuacji i rozszerzenia kształcenia na inne placówki szkolne.

Poza teorią w szkole uczniowie będą też wizytowali jednostki Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego, w tym przejścia graniczne, by móc zweryfikować swoje oczekiwania co do przyszłej drogi zawodowej.

W Zespole Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim, prowadzonej przez Powiat Bialski, funkcjonują już klasy mundurowe, tj. straż graniczna, policja i służba więzienna.

– Nabór do nowej klasy rozpoczynamy już dziś. Cel to skompletowanie jednej klasy. Marzenie? Dwie klasy pierwsze o profilu celno-skarbowym. Nauka na tym profilu różnić będzie się diametralnie od tego co oferują inne, równie atrakcyjne kierunki które posiadamy. Zacznę od tego, że pojawią się nowe mundury. Szkoła jest szkołą mundurową, kształcimy przyszłych policjantów, pracowników służby więziennej i straży granicznej. Dojdą przyszli pracownicy KAS. To też mundurówka! Zajęcia praktyczne przewidujemy w Izbie Administracji Skarbowej i placówkach granicznych. Staramy się tak oferować kierunki kształcenia aby z jednej strony odpowiadać na zapotrzebowanie rynku a z drugiej kształcić młodych ludzi w zawodach które stwarzają możliwość znalezienia ciekawej pracy umożliwiającej dalszy rozwój. – mówił Jarosław Dubisz, dyrektor Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim.

– Myślę, że to pierwsza tego typu umowa i tego typu uruchamiana klasa w Polsce. Ja przynajmniej nie słyszałem o podobnych inicjatywach. Może dla tego jesteśmy pierwsi bo uświadamiamy sobie nasze położenie. Województwo ma ogromną ilość kilometrów granicy zewnętrznej która to jest granicą państwową ale i Unii Europejskiej. Funkcjonujemy praktycznie na styku dwóch wielkich rynków, europejskiego i azjatyckiego którego przedmurzem jest Rosja. Potrzebujemy celników, potrzebujemy dobrze wykształconych pracowników skarbówki. Zespół Szkół w Janowie Podlaskim stanie się kuźnią talentów w zawodach przez nas poszukiwanych. – mówił Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama