Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Leśna Podlaska: Warsztaty kulinarne w ZSCKR (galeria)

Smażone zaguby podlaskie oraz korowaj były tematem warsztatów kulinarnych, jakie zorganizowano we czwartek, 28 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej.

W warsztatach, które poprowadziła Anna Szpura – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Korniczanki”, uczestniczyli uczniowie klasy I Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Pani Anna Szpura od wielu lat podejmuje działania na rzecz odtwarzania i promocji tradycji kulinarnych na Podlasiu, a jej specjalnością jest korowaj, czyli tradycyjny obrzędowy wypiek w tradycji wschodniej – dawniej główna ozdoba weselnego stołu. I to właśnie wypiekiem korowaja zajęli się uczniowie na zajęciach praktycznych. Przygotowaniu ciasta, wyrabianiu i wykonywaniu elementów dekoracyjnych towarzyszyły gawędy o przepowiedniach związanych z korowajem.

Zajęcia były także okazją do odtworzenia starej  zapomnianej receptury tradycyjnych pierogów podlaskich. Ciasto na smażone zaguby podlaskie  robimy podobnie jak na pierogi, zaś farsz stanowią starte, podsmażone i doprawione ziemniaki.

Z pewnością warsztaty będą dla uczniów ZSCKR w Leśnej Podlaskiej  inspiracją do poszukiwania i odkrywania kolejnych zapomnianych, ale jakże smacznych tradycyjnych produktów regionalnych.

materiał: gmina Leśna Podlaska
tekst / zdjęcia:  ZSCKR w Leśnej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama