Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Zalesie: Jubileusz 75 lecia Szkoły Podstawowej! (film) (galeria)

Szkoła Podstawowa w Zalesiu obchodziła w dniach 27-29 września br. Jubileusz 75- lecia jej powstania. Z dostępnych kronik wynika, że Szkoła funkcjonuje w obecnym miejscu od września 1944 r i została wtedy ulokowana we dworze należącym przed wojną do rodziny Sobolewskich.

Zaczęło wówczas uczęszczać do niej 74 uczniów. W latach siedemdziesiątych budynek był przebudowany i stracił swój przedwojenny, zabytkowy charakter. Kolejna przebudowa wraz z rozbudową miała miejsce w latach 2002-2004. Wtedy to powstał nowoczesny kompleks szkolno- sportowy w skład którego wchodzą dwa segmenty z salami dydaktycznymi wyposażonymi w tablice multimedialne z dostępem do Internetu, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, siłownia, stadion, małe boiska sportowe, teren zabaw dla najmłodszych dzieci, stołówka z zapleczem kuchennym. Obiekt przystosowany jest do pobytu osób niepełnosprawnych- posiada podjazdy, windę. Cały kompleks ogrzewany jest przez ekologiczną kotłownię gazową.

Tak nowoczesny obiekt powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu władz samorządowych na czele z P. Janem Sikorą Wójtem Gminy Zalesie oraz P. Wojciecha Kołodyńskiego dyrektora szkoły a także przy wsparciu wielu instytucji. Projektanci, inwestor oraz wykonawca za rozbudowę obiektu otrzymali prestiżową nagrodę Kryształową Cegłę.

W 2018 roku w związku z przypadającą 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę zrodził się pomysł nadania szkole imienia Polski Niepodległej . Społeczność szkolna podjęła wiele działań zmierzających do nadania imienia szkole i poświęcenia sztandaru. Jak podkreślał wielokrotnie dyrektor Wojciech Kołodyński to działanie jest także ukoronowaniem jego wieloletniej pracy na rzecz szkoły , w której przepracował nieprzerwanie jako dyrektor 28 lat i jest zaszczycony, że mógł kierować szkołą, z której wyszło wielu absolwentów pełniących ważne funkcje w środowisku lokalnym a nawet w Polsce.

Liczne sukcesy , w tym ogólnopolskie, w dziedzinie ekologii, bezpieczeństwa, teatru, sportu oraz wysokie wyniki w sprawdzianach i egzaminach zewnętrznych uzyskiwane na przestrzeni lat przez uczniów przy wsparciu kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu, skłoniły szkołę do podjęcia działań zmierzających do nadania szkole imienia i sztandaru. 27 września 2019 miała miejsce długo oczekiwana uroczystość nadania szkole imienia Polski Niepodległej i poświęcenia sztandaru ufundowanego przez radę Rodziców oraz hojnych sponsorów.

W uroczystości, której przewodniczyła obecna Pani Dyrektor Teresa Kusiak wzięło udział wielu znamienitych gości.  Patronatem honorowym uroczystość objęli : Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski, Kurator Oświaty w Lublinie Pani Teresa Misiuk, Dyrektor Lasów Państwowych Andrzej Konieczny (absolwent szkoły) , Starosta Bialski Mariusz Filipiuk, Wójt Gminy Zalesie Pan Jan Sikora, Przewodniczący Rady Gminy Pan Wojciech Szymanek, Proboszcz Parafii Horbów ks. Józef Nikoniuk, wiceadmirał Polskiej Marynarki Wojennej Pan Ryszard Demczuk Absolwent szkoły, dyrektor szkoły w latach 1984- 1991 Pani Rozalia Droździuk, dyrektor szkoły w latach 1991-2019 Pan Wojciech Kołodyński, obecna dyrektor szkoły Pani Teresa Kusiak, Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu oraz Pan Michał Sobolewski potomek właścicieli majątku Zalesie.

W trakcie uroczystości, na której zaprezentowany został sztandar szkoły przybijane były na drzewcu i tablicy pamiątkowe gwoździe. Dokonywały tego osoby wchodzące w skład Komitetu Honorowego, dyrektorzy naszej szkoły na przestrzeni kolejnych lat, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły no i oczywiście sponsorzy sztandaru.

Niezmiernie było nam miło, iż naszą uroczystość zaszczycili Pan Sławomir Sosnowski Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, dr Przemysław Litwiniuk Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Pan Tadeusz Sławecki sekretarz Stanu MEN w latach 2012/ 2015, a także przedstawiciele wielu instytucji, liczne grono absolwentów szkoły, sponsorzy i zaproszeni goście.

W trakcie oficjalnych przemówień wielokrotnie odwoływano się do słów zamieszczonych na sztandarze szkoły, które wypowiedziane zostały przez Jana Pawła II „ Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”. Na zakończenie uroczystości nasi goście złożyli kwiaty przed pomnikiem poświeconym bohaterom walczącym w obronie naszej ojczyzny, a delegacje klas symboliczne biało- czerwone chorągiewki.

Imię Polski Niepodległej, jakie nadano szkole ma charakter symboliczny i oznacza, że szkoła, wychowując kolejne grupę absolwentów zawsze będzie miała na względzie dobro i rozwój naszej Niepodległej Ojczyzny. Na zakończenie pierwszego dnia uroczystości młodzież szkolna zaprezentowała część artystyczną o charakterze patriotycznym. Najwięcej braw i wyrazów sympatii otrzymały najmłodsze dzieci przebrane w biało- czerwone stroje, trzymające chorągiewki i śpiewające piosenkę pt: „ Ułani, ułani..”.

Jubileusz był też doskonałym momentem do wspólnych wspomnień, oglądania pamiątkowych zdjęć, kronik, wystaw prezentujących osiągnięcia szkoły. Każdy w tych dokumentach chciał znaleźć cząstkę siebie i swoich najbliższych. Jubileusz 75- lecia naszej szkoły był też okazją do spotkań byłych uczniów na Balu Absolwentów, który odbył się w sobotę 28 września. Bal był dla wielu jego uczestników pierwszym spotkaniem po latach i okazją do niekończących się wspomnień i pamiątkowych zdjęć.

Zwieńczeniem uroczystości była msza święta odprawiona w niedzielę 29 września w intencji wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, Absolwentów, zaproszonych Gości i sponsorów. Uroczystość, która miała miejsce w szkole była okazja do podziękowania tym wszystkim, którzy pracowali w Szkole Podstawowej w Zalesiu na przestrzeni lat oraz wspierali ją przyczyniając się do wychowania i nauczania wielu pokoleń dzieci i młodzieży.

materiał: Szkoła Podstawowa w Zalesiu
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama