Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

188. rocznica bitwy pod Międzyrzecem i Rogoźnicą (film)

25 września obchodzono 188. rocznicę bitwy Powstania Listopadowego pod Międzyrzecem i Rogoźnicą. Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu wojennym w Maniach. Obchody rokrocznie organizuje Gmina Międzyrzec Podlaski oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy.

29  sierpnia 1831 r. w bitwie polskimi wojskami dowodził gen. Hieronim Ramorino, prowadząc 20 tys. żołnierzy i 42 działa. Jego celem było przejście przez Wisłę i powstrzymanie zagrażających Warszawie od wschodu wojsk rosyjskich. Bój stoczył się pod Międzyrzecem / Rogoźnicą  z rosyjską kolumną generała Grigorija Rosena, która liczyła 11 tys. żołnierzy i miała na stanie 52 działa. Błędy dowódcze gen. Hieronima Ramorino doprowadziły niestety do znacznych strat w polskich siłach. Przyjmuje się, że aż 500 polskich żołnierzy zostało zabitych a atak mimo przewagi liczebnej nie powiódł się. Rosjanie pod osłoną nocy wycofali się na Brześć.

W programie uroczystości znalazł się apel pamięci poległym oraz przypomnienie przebiegu bitwy. Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy przygotowali natomiast krótką prezentację o charakterze patriotycznym. Na cmentarzu kwiaty ku czci poległych bohaterów złożyli m.in.:  wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz,  Kornelia Wróblewska Poseł na Sejm RP, Robert Gmitruczuk – Wicewojewoda Lubelski oraz  Marek Sulima – radny powiatu bialskiego.

materiał: gmina Międzyrzec Podlaski
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama