„Czas na kobiety” to tytuł konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet, skierowanej do kobiet poszukujących wsparcia w aktywizacji zawodowej oraz wzmocnienia się na lokalnym rynku pracy. Wydarzenie odbyło się 13 stycznia na Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej objęło honorowy patronat nad konferencją.
Prelegentki, zaproszeni goście i uczestnicy spotkania omawiali kwestie związane z tematyką aktywizacji zawodowej kobiet, wzmocnieniem ich szans poprzez ukazanie ich praw i możliwości na rynku pracy. Uczestniczki mogły wziąć również udział w warsztatach, podczas których miały okazję rozwinąć praktyczne umiejętności pomocne w poszukiwaniu pracy i zakładaniu własnych firm. Siła, kreatywność, przedsiębiorczość – to według uczestniczek cechy kobiety spełnionej i recepta na sukces. Przedstawicielki świata nauki, biznesu, mediów opowiedziały o własnych doświadczeniach, możliwościach rozwoju oraz sytuacji kobiet na europejskim rynku pracy.
Natalia Szczucka, dyrektorka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu, przedstawiła projekty wspierające przedsiębiorców i przedsiębiorczynie realizowane obecnie przez Unię Europejską, takie jak COSME, InnovFin, Horyzont 2020, Kreatywna Europa, Program na rzecz zatrudnienia i innowacji socjalnych, Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców i Gwarancje dla Młodzieży. – Unia Europejska wspomaga wszystkich przedsiębiorców, w tym także przedsiębiorcze kobiety. Zachęcam panie do korzystania z różnorodnych form wsparcia ofertowanych przez Komisję Europejską – Szczucka zwróciła się do zgromadzonych kobiet. Dyrektorka Przedstawicielstwa opowiedziała również o Europejskim Korpusie Solidarności, zachęcając uczestniczki do wzięcia udziału w dostępnych w jego ramach projektach, a także o możliwościach pracy w strukturach Unii Europejskiej.
Podczas konferencji w roli prelegentek wystąpiły także m. in.: prof. Magdalena Środa, która podkreślała brak trwałości i podważanie praw kobiet na lokalnym rynku pracy; Anna Barton – właścicielka sieci lodziarni; Marta Lempart, która z kolei zwróciła uwagę na znaczenie solidarności kobiet w dążeniu do równouprawnienia. – Na całym świecie są kobiety gotowe by protestować. Tyle, ile sobie wywalczymy, tyle będziemy miały. Musimy walczyć o to razem – mówiła. Wśród prelegentek były także prof. Teresa Kupczyk z WSH oraz prof. Mirosława Nowak – Dziemianowicz z DSW.
Przez cały czas trwania wydarzenia Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej na swoim stoisku informacyjnym promowało publikacje i udzielało informacji na temat programów UE promujących i wspierających przedsiębiorczość.
Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu oraz Akademią Finansów i Biznesu Vistula. Patronat nad wydarzeniem objęło Regionalne Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Patronat Honorowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska