Działam, wspieram, mam wybór, jestem sobą! – pod takim hasłem obył się IV Wielkopolski Kongres Kobiet. Do debaty zaproszono aktywistki, polityczki, działaczki społeczne, dziennikarki, aktorki i sportsmenki. Podczas Kongresu odbył się także Dialog Obywatelski z Dyrektorką Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, Natalią Szczucką.
Do poznańskiej Auli Artis przyjechało kilkaset osób z różnych regionów Polski. Podczas paneli dyskusyjnych poruszano szerokie spektrum tematów dotyczących kobiet w życiu publicznym. Mówiono m.in. o równouprawnieniu, aktywności zawodowej, kobietach w polityce, a także o zdrowiu.
O godz. 15:00 odbył się Dialog Obywatelski z Dyrektorką Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu – Natalią Szczucką. Podczas spotkania poszukiwano odpowiedzi na pytanie „Co daje nam równouprawnienie?”. Dyrektorka rozpoczęła spotkanie prezentacją, w której omówiła dane statystyczne dotyczące sytuacji kobiet i mężczyzn w Polsce oraz innych państwach członkowskich UE.
Następnie przedstawiła propozycje zmian legislacyjnych przygotowanych przez Komisję Europejską, których celem jest poprawa sytuacji kobiet. – W Goteborgu ogłoszono pakiet działań mających zwiększyć udział mężczyzn w życiu rodziny. Równość płci przekłada się na szybszy wzrost gospodarczy – mówiła.
Dialog z uczestnikami miał formę dynamicznej dyskusji. Uczestnicy udzielili poparcia dla działań Komisji Europejskiej. Zwrócili oni także uwagę na kilka istotnych problemów dotyczących sytuacji kobiet w Polsce. Jednym z nich jest istnienie „szklanego sufitu” w wielu zawodach. Ponadto kobiety często znikają z rynku pracy w okresie przedemerytalnym. Mimo pozytywnego stosunku do propozycji Komisji Europejskiej uczestnicy stwierdzili, że równolegle z wprowadzaniem rozwiązań prawnych warto edukować społeczeństwo, które nie zawsze jest gotowe na ich przyjęcie.
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wystawiło także swoje stoisko, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających wydarzenie. Znalazło się tam wiele ciekawych publikacji dotyczących działalności Unii Europejskiej, a także broszury informacyjne dotyczące Funduszy Europejskich, równouprawnienia i polityki społecznej, materiały dla dzieci oraz gadżety z unijnymi symbolami. Uczestnicy wyrazili również zainteresowanie prowadzonymi przez Punkt Informacyjny UE we Wrocławiu lekcjami europejskimi.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska