Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Europa broni wartości

O przyszłości Europy, jej roli w globalnej gospodarce i bezpieczeństwie można było porozmawiać w poniedziałek 12 lutego z Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej Markiem Prawdą podczas kolejnego Dialogu Obywatelskiego. Spotkanie w Krakowie, w którym wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego, zostało zorganizowane zostało przez Komisję Spraw Europejskich Polskiej Akademii Nauk.

Jak podkreślał dyrektor Marek Prawda, „Europa postanowiła nie poddawać się nowemu wyścigowi mocarstw, ale robić swoje. Unia Europejska ma najlepsze możliwości obrony przed protekcjonizmem, lepsze możliwości, żeby bronić się przed ciemnymi stronami globalizacji. Wartości i odpowiedzialność pozostaną walutą Europy, która będzie mogła efektywnie konkurować na rynku światowym. Bez unijnego parasola państwa europejskie stałyby się pionkami na globalnej szachownicy„.

Podczas spotkania podkreślano również wielką rolę wartości europejskich. Wobec wzrastającego znaczenia postaw antyeuropejskich warto zauważyć powstanie i wspierać konsolidacje aktywnych ruchów proeuropejskich. Jak zaznaczał Jean-Claude Juncker w orędziu o stanie Unii z 13 września 2017 r., nie można pozwolić na Unię skrojoną na potrzeby małej grupy państw. UE powinna efektywnie zarządzać różnorodnością, jednocześnie zachowując wypracowaną spójność instytucjonalną. Lekcja na przyszłość z brytyjskiego referendum to refleksja, że nie można, będąc w Unii, budować jednocześnie do niej wewnętrznego dystansu. Konsekwencją takiego postępowania jest utrata wiarygodności przy próbach przekonywania do członkostwa we Wspólnocie. Według Marka Prawdy, „ludzie zawsze cenili Unię, bo była wehikułem rozwoju i postępu. Teraz oczekują, że obroni ich przed niechcianymi skutkami tego postępu„. Przydatność UE będzie mierzona tym, jak skutecznie obroni obywateli przed niechcianymi następstwami globalizacji.

Uczestników spotkania interesowały również plany rozwijania potencjału obronnego Unii Europejskiej. Żywo dyskutowano o różnych aspektach stałej współpracy strukturalnej państw członkowskich w zakresie obrony (PESCO). Do tej pory Unia Europejska była postrzegana jako projekt bez wymiaru obronnego. Jednak obecna dynamiczna sytuacja geopolityczna sprawia, że liderzy państw członkowskich są gotowi do bliższej współpracy w zakresie polityki zagranicznej i obronnej. Zastanawiano się m.in. nad rolą PESCO w kontekście współpracy krajów NATO. Podkreślano też rosnące znaczenie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Dialogi obywatelskie
Dialogi Obywatelskie to doskonała okazja, by podyskutować na przeróżne tematy związane z Unią Europejską oraz przyszłością Europy. Na otwartych spotkaniach, podczas których przynajmniej połowa czasu przeznaczona jest na pytania i odpowiedzi, można bezpośrednio porozmawiać z Komisarzami UE oraz wysokimi urzędnikami unijnymi. Dialogi, prowadzone we wszystkich państwach UE przez komisarzy, organizowane są już od kilku lat.

W Polsce gościliśmy w tej formule komisarzy: Johannesa Hahna, Vytenisa Andriukaitisa, Cecilię Malmstöm i Elżbietę Bieńkowską.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Dialogach Obywatelskich zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i strony internetowej, gdzie na bieżąco informujemy o nadchodzących wydarzeniach.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama