– Kryzysy wymagają doskonale wyszkolonych, wyedukowanych i oddanych sprawie młodych ludzi, którzy ruszą naprzeciw kolejnym wyzwaniom – mówił w Warszawie Christos Stylianides. Komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego był gościem specjalnym konferencji poświęconej międzyuczelnianemu programowi Noha Intensive Programme na Uniwersytecie Warszawskim.
W konferencji (4 września br.) uczestniczyli studenci związani z programem NOHA z całego świata. Komisarz w swoim przemówieniu już na wstępie stwierdził, że właśnie oni i ich pokolenie będą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu Europy w nadchodzących latach i dekadach. – To pokolenie młodych Europejczyków na nowo rozpędzi Europę, da jej nowe, świeże pomysły i entuzjazm.
Starając się określić priorytety w zakresie pomocy humanitarnej Stylianides zauważył, że kryzysy humanitarne są w dzisiejszym świecie efektem wielu połączonych elementów – katastrof naturalnych, nierówności społecznych, terroryzmu czy globalizacji. Aby poradzić sobie z tymi problemami konkretnym akcjom humanitarnym muszą towarzyszyć rozwiązania dyplomatyczne.
Komisarz podkreślał, że Unia Europejska obecnie jest jedną z największych instytucji na świecie zapewniającą pomoc humanitarną. Niestety problemem jest dotarcie do osób, które potrzebują wsparcia. – Nie ma nic bardziej druzgoczącego niż posiadanie środków, aby pomóc, ale nie być w stanie tego zrobić – zaznaczał Stylianides.
Jako podstawowe zasady pomocy humanitarnej, które muszą być przestrzegane, komisarz wymienił: neutralność, bezstronność, niezależność i człowieczeństwo. Nimi powinien się kierować każdy, kto jest gotów uśmierzać ból innych. Jednak praca taka jest obarczona dużym ryzykiem – tylko w ubiegłym roku życie straciło 158 działaczy organizacji humanitarnych. – Ratowanie życia nie powinno kosztować innego życia.
Christos Stylianides zwrócił szczególną uwagę na edukację jako element, który daje człowiekowi poczucie godności, ale również chroni przed przemocą i radykalizacją. Jest ona również podstawą potrzebną do zjednywania różnych grup społecznych. – Gdzie jest zapewniona edukacja, nie ma kryzysów – przypomniał słowa kobiety, która uciekła przed nigeryjską grupą islamistyczną Boko Haram.
Podczas pobytu w Warszawie komisarz spotkał się również z osobami zarządzającymi stowarzyszeniem NOHA (link is external). Celem spotkania było wyciągnięcie wniosków i omówienie dotychczasowej współpracy między NOHA a departamentem Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Określono również perspektywę przyszłych działań.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska