Jego bezpośredni sprzeciw podczas protestów na Placu Tiananmen w 1989 r. ocalił setki – jeśli nie tysiące – ludzkich istnień – napisali: szef KE Jean-Claude Juncker i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk we wspólnym liście kondolencyjnym skierowanym do rodziny Liu Xiaobo. Chiński dysydent zmarł 13 lipca br. W 2010 r. Liu Xiaobo został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.
List kondolencyjny przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska po śmierci Liu Xiaobo.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Liu Xiaobo, laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2010 i jednego z najbardziej oddanych obrońców praw człowieka w Chinach. Przekazujemy najszczersze kondolencje i wyrazy szacunku żonie, pani Liu Xia, rodzinie oraz przyjaciołom.
Liu Xiaobo był jednym z autorów Karty 08, wzywającej do pokojowych reform demokratycznych oraz praworządności w Chinach. Jego bezpośredni sprzeciw podczas protestów na Placu Tiananmen w 1989 r. ocalił setki – jeśli nie tysiące – ludzkich istnień.
Konsekwentnie wyrażaliśmy nasz sprzeciw wobec wyroku orzeczonego wobec Liu Xiaobo i domagaliśmy się jego uwolnienia. Zupełnie niedawno wzywaliśmy chińskie władze, aby uszanowały jego wolę podjęcia leczenia w Niemczech. Niestety, te apele nie zostały wysłuchane.
Obecnie apelujemy do chińskich władz, aby zezwoliły żonie, pani Liu Xia, oraz rodzinie na pochowanie Liu Xiaobo w miejscu i w sposób jaki wybiorą oraz pozwoliły na przejście im przez żałobę w spokoju. Wzywamy władze, aby zniosły wszelkie ograniczenia dotyczące poruszania i komunikowania się nałożone na rodzinę oraz zezwoliły pani Liu Xia oraz jej bratu, panu Liu Hui, na opuszczenie Chin, jeśli taka jest ich wola.
Przypominamy jednocześnie apel Unii Europejskiej o uwolnienie wszystkich więźniów sumienia w Chinach.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska