Krzysztof Potiopa pochodzi z Kobylan w gminie Stara Kornica. Do Porosiuk przybył na zaproszenie mieszkańców i tu właśnie, na miejscowej plaży przy rzece Krznie, wykonuje dwie wyjątkowe rzeźby. Jak przyznaje, jest rzeźbiarzem amatorem, a swoje prace wykonuje na poszczególne zlecenia. Po raz pierwszy natomiast wykonuje rzeźby tej wielkości, jakie powstają w Porosiukach.
– To duże objętościowo kawałki topoli, więc nadają się do wykonania rzeźb. Ważą po 300-400 kg. Powstają dwie postacie, kobiety, wzoruję się na Święcie Kupały. Jeszcze daleko do finiszu, na razie zrobiłem zarysy, czekam teraz, aż wyschnie wierzchnia warstwa, wtedy lepiej się obrabia – podaje szczegóły swojej pracy Krzysztof Potiopa. Jak wyjaśnia, stroje postaci będą posiadały dodatkowe elementy typu wianki, falbanki i wzorki, więc finalnie będą pokryte warstwą zabezpieczającą drewno.
O samej inwestycji w lokalną tradycję, kulturę i turystykę rozmawiamy na plaży z mieszkańcami Porosiuk – wójtem gminy Biała Podlaska Konradem Gąsiorowskim oraz radnym gminy Marcinem Onisiewiczem.
– Za naszymi plecami widać początek rzeźb. Wspólnie z radnym Marcinem Onisiewiczem wpadliśmy na pomysł, żeby po każdym evencie, jakim jest Noc Świętojańska, została jakaś pamiątka. W tym roku będą to dwie piękne rzeźby przedstawiające piękne słowiańskie kobiety – wyjaśnia wójt gminy Biała Podlaska Konrad Gąsiorowski.
Noc Świętojańska w Porosiukach to już lokalna tradycja, wydarzenie organizowane jest od kilku lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców miejscowości czy gminy, ale również przyjezdnych gości, którzy docierają tu z różnych zakątków kraju.
– To już będzie naszą tradycją w miejscowości Porosiuki. Tu wychodzi to najlepiej, mamy najpiękniejsze miejsce i warunki ku temu, aby się bawić wspólnie z mieszkańcami okolicznych miejscowości. Na kocykach, zapraszamy też wszystkich rowerzystów. Myślę, że to będzie wspaniałe wydarzenie, już 22 czerwca, oby tylko pogoda dopisała – zaprasza już dzisiaj do Porosiuk radny Marcin Onisiewicz.
Miejsca atrakcyjne turystycznie to dla gminy Biała Podlaska jeden z wielu priorytetów. Mają temu służyć m.in. środki unijne.
– Przed nami projekty unijne, chcemy wybudować miejsca atrakcyjne turystycznie. Mam nadzieję, że w sumie powstanie aż 16 nowych punktów atrakcyjnych dla turystów, ale także dla mieszkańców. Prawdopodobnie motywem przewodnim każdego miejsca będzie rzeźba podobna do tej z Porosiuk – przybliża plany inwestycyjne wójt Gąsiorowski.
Powstające rzeźby przyciągają wzrok, oczami wyobraźni widzimy je gotowe i witające gości Nocy Świętojańskiej, która odbędzie się na plaży już 22 czerwca. Cieszą one oczy również osób odwiedzających plażę, w tym rowerzystów, którzy akurat przemierzają wiodący tędy szlak.
– Bardzo często tu przyjeżdżamy z tego względu, że nasz prezydent zrobił tutaj ścieżkę rowerową. Jesteśmy tutaj za każdym razem jak wyjeżdżamy na rowery. Jest bardzo fajnie i przyjemnie. Obserwujemy, jak powstają rzeźby. Jak Michała Anioła spytano, jak powstają jego rzeźby, chociażby Pieta, to powiedział, że bardzo prosto, biorę bryłę granitu, odrzucam to, co niepotrzebne i gotowe. Tak samo obserwujemy to dzieło – stwierdza jeden z rowerzystów Arkadiusz Nestorowicz z Białej Podlaskiej, którego zastaliśmy na ławeczce, obserwującego postępy prac rzeźbiarskich.
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk