W trakcie wydarzenia nastąpiła prezentacja działań przeprowadzonych w ramach obchodów Roku Biskupa Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim oraz wręczenie podziękowań i dyplomów.
Do działań przyłączyły się:
1. szkoły podstawowe
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy
– Zespół Placówek Oświatowych im. Czesława Tańskiego w Janowie Podlaskim
– Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy
– Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Halasach
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach
– Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy
Szkolne inicjatywy: gazetki ścienne prezentujące życie i twórczość patrona roku, tematyczne lekcje wychowawcze, konkursu tematyczne i multimedialne, wystawki na temat życia i twórczości biskupa Adama Naruszewicza, wirtualna wycieczka do Janowa Podlaskiego, recytacja poezji w Bazylice pw. św. Trójcy w Janowie Podlaskim, wystawa wykonanych przez uczniów portretów A. Naruszewicza, literackie śniadanie na trawie, wycieczki do zamku biskupiego w Janowie Podlaskim, rajdy rowerowe do Janowa Podlaskiego, historyczne lekcje regionalne, dyktando biegane, kolaż z Naruszewiczem, widowiska i spektakle teatralne, sonda szkolna „Czy Naruszewicz był oświecony?”, kartki urodzinowe dla A. Naruszewicza.
2. szkoły ponadpodstawowe
– Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach
– Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim
– Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach
– Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim
– Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim
– Zespół Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim
Szkolne inicjatywy: śniadanie na trawie, wystawki poświęcone patronowi roku, gazetki ścienne w salach lekcyjnych, na korytarzach szkolnych oraz w salach bibliotecznych, porządkowanie miejsc związanych z biskupem A. Naruszewiczem, lekcje biblioteczne popularyzujące postać i działalność A. Naruszewicza, lekcje języka polskiego poświęcone biografii i twórczości patrona roku, konkursu tematyczne: recytatorskie, multimedialne, plastyczne, fotograficzne, realizacja filmów edukacyjnych poświęconych Naruszewiczowi: „Biskup Adam Naruszewicz jako ojciec polskiego klasycyzmu”, „Adam Naruszewicz jako biskup, historyk, patron Zespołu Szkół”.
3. instytucje kultury
– Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim
– Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim
– Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej
– Gminna Biblioteka Publiczna im. Kajetana Kraszewskiego w Wisznicach
– Gminna Biblioteka Publiczna w Tucznej
– Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej
– Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej
– Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie
– Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej / redakcja Gościńca Bialskiego
Inicjatywy instytucji kultury: wieczór z poezją Adama Naruszewicza, Konkurs poezji i piosenki patriotycznej, konkurs plastyczny „Śladami Adama Naruszewicza”, gazetki ścienne, zajęcia tematyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, lekcje muzealne, rajdy rowerowe do Janowa Podlaskiego, spektakl w formie teatru cieni w oparciu o twórczość pisarza w ramach Tygodnia Bibliotek „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka – blaski i cienie”.
Przedstawiciele szkół i instytucji z terenu powiatu bialskiego wzięli także udział w losowaniu nagród niespodzianek.
Spotkanie uprzyjemnił spektakl – Teatr cieni – w wykonaniu pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim. Czekał również wspólny poczęstunek.
Spotkanie odbyło się w nowo otwartym Centrum Aktywności i Integracji Społecznej w Strzakłach. – Dziękujemy za zaufanie, staramy się zawsze podążać śladami najlepszych i dorównywać poziomowi, który reprezentuje powiat bialski. Możemy być dumni, że żyjemy w tym powiecie i wspólnie realizujemy bardzo ciekawe projekty – mówił wójt Krzysztof Adamowicz zapraszając jednocześnie do nowego obiektu na spotkania, warsztaty i szkolenia. – Wiemy, jak dużo powiat bialski robi dla kultury, jesteśmy zaszczyceni tym, że możemy tu państwa gościć.
materiał: Radio Biper Powiat Bialski / Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk
Jedna odpowiedź
Mieszkańcy Woronca także dziękują za bakutil, a także za wydanie pozwolenia na budowę kurników. Do zobaczenia przy urnie.