Jak tłumaczy opozycjonista: – Jeden z największych hoteli w mieście (Brześciu przyp. red) – Intourist – jest przepełniony. Dostałem zdjęcia i nagrania wideo, które to potwierdzają. Działania Łukaszenki zakładają, by stwarzać problemy w różnych miejscach jednocześnie.
W innym fragmencie wywiadu dla Wirtualnej Polski, Paweł Łatuszka twierdzi, że skrajny scenariusz białoruskiego reżimu przewiduje użycie wyszkolonych weteranów wojen w Afganistanie i Iraku. Według jego informacji byli oni przygotowywani do starć na polsko-białoruskiej granicy z użyciem broni. – Broń palna została już dostarczona na Białoruś. Według mojej wiedzy odbyło się to pod koniec października i na początku listopada. Wojskowe transportowce znajdowały się w Tadżykistanie, żeby sprowadzić m.in. zarekwirowaną broń amerykańską z wojny w Afganistanie – dodaje.
Na granicy wciąż niespokojnie
Dziś rano rzecznik podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa informował o próbie przepchnięcia na polską stronę 35 osób wczoraj wieczorem w rejonie Kuźnicy. – Były to w większości były to kobiety i dzieci – poinformował . Z kolei w porannym wywiadzie dla Polskiego Radia Paweł Soloch, szef BBN mówił: – Sytuacja jest bardzo napięta. Wielokrotnie powtarzamy słowo „dynamiczna”, dlatego, że bez przerwy możemy spodziewać się w zasadzie tylko eskalacji, a nie deeskalacji.
Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała dziś rano, że 11 listopada odnotowano 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec 26 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Zatrzymano 3 cudzoziemców (2 ob. Iraku i 1 ob. Syrii). Do ponad tysiąca wzrosła liczba migrantów, którzy koczują po białoruskiej stronie pod granicą Polski w pobliżu Kuźnicy. – Rano do koczujących dołączyło kolejnych kilkadziesiąt osób, które przedostały się przez przejście po stronie białoruskiej – informowała rzeczniczka.
Żołnierze i funkcjonariusze @Straz_Graniczna @PolskaPolicja każdego dnia wykonują tytaniczną pracę, by ochronić 🇵🇱 przed atakiem hybrydowym. W tej chwili na #granica służbę pełni około 1⃣5⃣ tys. żołnierzy z 4⃣ dywizji. Wojska operacyjne wspierają @terytorialsi.
–@tvp_info pic.twitter.com/AGckB9HiYJ— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 12, 2021
Ministerstwo Obrony Narodowej informuje na Twitterze, że do tej pory Wojsko Polskie „zbudowało ponad 180 km tymczasowego ogrodzenia, które skutecznie utrudnia próby nielegalnego forsowana”. Podaje również, że w tej chwili na granicy służbę pełni około 15 tys. żołnierzy z 4 dywizji. Wojska operacyjne wspierają Wojska Obrony Terytorialnej.
Źródło: wp.pl / onet.pl
Zdjęcie: Dworzec kolejowy w Brześciu, fot. J. Sowa