Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Janów Podlaski: Gminne obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (film) (galeria)

Gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Janowie Podlaskim rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym, po której nastąpił koncert patriotyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży współpracującej z miejscowym Gminnym Ośrodkiem Kultury. Część oficjalna uroczystości miała miejsce pod pomnikami bohaterów walk o niepodległość, gdzie delegacje złożyły kwiaty i znicze. Ciekawym elementem Święta Niepodległości był patriotyczny korowód ulicami Janowa.

Po mszy świętej odprawionej w dniu 11 listopada przez księdza prałata Stanisława Grabowieckiego w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Świętej do społeczności zgromadzonej na uroczystości Narodowego Święta Niepodległości zwrócił się wójt Leszek Chwedczuk. – 11 listopada 1918 r. Polska odzyskuje niepodległość. Było to ziszczenie marzeń wielu pokoleń Polaków, spełniły się nadzieje i oczekiwania całego narodu. Spełniły się sny o niepodległej Polsce. Polska znowu wróciła na mapy Europy jako suwerenne i niepodległe państwo – przypomniał wójt Leszek Chwedczuk. – Rocznica tego radosnego wydarzenia jest okazją do refleksji i dumy z bycia Polakiem. To okazja do uczczenia tych, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy dzisiaj w wolnej i niepodległej Polsce, przywódców i powstańców walczących na frontach II wojny światowej. Włodarz nawiązał do czasów współczesnych i trudności, z jakimi zmagają się mieszkańcy kraju. Mówił o pandemii, o stanie wyjątkowym, ograniczeniach i sytuacji na wschodniej granicy państwa. – Nikt wolności nie dał nam na zawsze, musimy o nią dbać i zabiegać. W sposób szczególny obecnie odczuwamy potrzebę narodowej wspólnoty, dbałości o relacje i łączące nas więzi. W tych niełatwych czasach dumą napawa postawa mieszkańców naszych miejscowości, którzy pomimo trudności włączają się w organizację i pomoc ludziom potrzebującym. 

Po mszy świętej odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży współpracującej z miejscowym Gminnym Ośrodkiem Kultury. – Dzisiejszy koncert jest hołdem, wyrazem szacunku i pamięci wszystkim tym, którzy kiedykolwiek walczyli o niepodległość Polski. Również tym, którzy teraz stoją na straży naszego bezpieczeństwa – mówiła dyrektor GOK Renata Kaczmarek. Przed publicznością wystąpili laureaci VIII Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej. – Cieszę się, że w tym konkursie bierze udział tak dużo osób, że nasza młodzież i dzieci hołdują wartościom patriotycznym, kultywują je, starają się pamiętać o tym, co ważne. 

Laureaci VIII Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej w Janowie Podlaskim:
VIII Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej w Janowie Podlaskim <<==>> LINK

Po koncercie delegacje przybyłe na uroczystość złożyły kwiaty pod pomnikami bohaterów walk o niepodległość Polski, po czym patriotyczny korowód prowadzony przez bryczkę zaprzężoną w koniec, ze śpiewem na ustach, przejechał ulicami miasta w kierunku Zamku Janów. Na miejscu czekał poczęstunek w postaci grochówki z kotła ufundowany przez właścicieli hotelu.

Organizatorami uroczystości byli wójt Leszek Chwedczuk, Gminny Ośrodek Kultury, społeczność Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej oraz Hotel Zamek Janów.

 

 

materiał: Radio Biper Janów Podlaski
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Radio Biper
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama