My, dzieci Europy, reprezentowane przez 310 uczniów i uczennic z 10 krajów europejskich, pod kierunkiem 27 nauczycieli, zebrane 27 listopada 2019 roku w Parlamencie Europejskim, uznając współzależność zachodzącą między człowiekiem jako gatunkiem a planetą Ziemią w obrębie tego samego ekosystemu, mając na uwadze coraz szybszą degradację różnorodności biologicznej, mórz i oceanów, gleby, powietrza oraz klimatu, przekonane o konieczności poszanowania życia na Ziemi, uważanego za niepodzielną całość we wszystkich jego przejawach, stwierdziwszy, że nadszedł czas, aby ludzie żyli w harmonii z planetą Ziemią oraz ze wszystkimi istotami żywymi, proklamujemy następujące prawa planety…
~ Preambuła Europejskiej Deklaracji Praw Planety i Istot Żywych
Postępujące zmiany klimatu, dewastacja środowiska naturalnego i wymieranie kolejnych gatunków roślin i zwierząt to wyzwania, do których przezwyciężenia i zatrzymania potrzebne jest zaangażowanie nie tylko podmiotów takich jak przedsiębiorcy lub rządy poszczególnych państw, ale również współpraca międzypokoleniowa.
W dyskusji o kierunku zmian, jakie musimy wprowadzić, biorą także udział najmłodsi obywatele Unii Europejskiej – uczennice i uczniowie zaangażowani od niemal roku w pracę nad stworzeniem i wdrożeniem Europejskiej Deklaracji Praw Planety i Istot Żywych. Prezentacja ukończonej deklaracji miała miejsce 27 listopada 2019 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i była uwieńczeniem wielu miesięcy prac na samym tekstem i realizacji pomniejszych projektów tj. wystawy prac plastycznych, występy artystyczne, sprzątanie okolicznych lasów i konsultacje społeczne na temat opracowywanych punktów tego dokumentu. Polskę, w tych działaniach, reprezentowali uczniowie i uczennice klasy 6d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie (woj. dolnośląskie).
„ A wszystko zaczęło się pewnego wiosennego poranka, gdy nasza wychowawczyni z klas 0-3, Beata Drabczak, przyszła do nas z pewną propozycją. Zapytała, czy wraz z uczniami z kilkunastu krajów Europy, chcielibyśmy spróbować napisać Europejską Deklarację Praw Ziemi. Pierwsze zadanie w ramach projektu polegało na wyborze dwóch zagadnień, jakimi chcielibyśmy się zająć. Postawiliśmy na ENERGIĘ I LAS. Następnie nakręciliśmy krótki film, na którym w kilku słowach powiedzieliśmy co jest dla nas, dzieci XXI w., ważne na naszej planecie, dlaczego chcemy w jej imieniu mówić, a nawet krzyczeć do dorosłych na całym świecie! Kolory to kolejny element naszego pomysłu. Żółty – jak słońce, niebieski – jak woda i wiatr, zielony – jak las. Spotykamy się co najmniej raz w tygodniu i rozmawiamy, planujemy, ustalamy i działami dla ZIEMI, żeby ją ratować.” – mówili o swoich działaniach uczestnicy projektu z Polski. Każda klasa, z krajów biorących udział w projekcie, opracowała dwa punkty deklaracji (grupa z Polski pracowała nad punktem ósmym i siedemnastym deklaracji). W projekcie brali udział także uczniowie ze Szwecji, Włoch, Finlandii, Niemiec, Francji (w tym także z Gujany Francuskiej i Polinezji Francuskiej), Portugalii, Chorwacji i Hiszpanii. Projekt był współorganizowany przez dziennikarkę i producentkę filmową Elsę Costa de Grangrier i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Francji. – Ten projekt jest doskonałym przykładem tego dokąd Europa powinna zmierzać i czym się stawać – spotkaniem Europejczyków z wielu różnych krajów, którzy wspólnie zastanawiają się i działają na rzecz lepszej przyszłości – podsumował ten projekt Baudouin Baudru, dyrektor Przedstawicielstwa KE w Francji.
Oficjalna prezentacja deklaracji miała charakter szczególny – odbyła się zarówno w trakcie specjalnej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, jak i przed posłankami i posłami do PE zasiadającymi w Komisji ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Delegacje z poszczególnych krajów odczytywały uroczyście punkty deklaracji, a także rozmawiały z poszczególnymi posłankami i posłami na temat postulatów w niej zawartych. Uczestnicy projektu spotkali się również z Przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, która zapoznała się tekstem deklaracji i rozmawiała z dziećmi na temat działań jakie Komisja Europejska obecnie wdraża w obszarze ochrony środowiska naturalnego. Dzieci dokonały oficjalnego przekazania tekstu deklaracji Przewodniczącej KE, która później pogratulowała wszystkim uczestnikom determinacji w walce o lepszą przyszłość i dbania o ochronę przyrody.
Warto zauważyć, że jednym z wielu działań, jakie Komisja Europejska wdraża w tym obszarze, jest przyjęty niedawno Europejski Zielony Ład, który ma stać się nową mapą drogową na drodze zmian ku osiągnięciu neutralności klimatycznej całej Unii Europejskiej do 2050 roku.