Z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej w 2019 r. wysoka przedstawiciel / wiceprzewodnicząca Federica Mogherini i komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides wydali oświadczenie:
Przypadki łamania międzynarodowego prawa humanitarnego w dalszym ciągu stanowią jeden z największych problemów utrudniających ochronę ludności cywilnej oraz pracowników organizacji humanitarnych i służb medycznych.
Przemoc wobec pracowników humanitarnych ma wpływ na ludność cywilną i uniemożliwia dostarczenie milionom ludzi ratującej życie pomocy. Ratowanie życia innych ludzi nie może grozić utratą własnego życia.
W 2018 r. około 400 pracowników organizacji humanitarnych padło ofiarą poważnych ataków. Pod tym względem był to drugi najgorszy rok w historii. Ponad jedna trzecia z nich została zamordowana, a jedna trzecia porwana. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest okazją do uhonorowania tych pełnych poświęcenia pracowników humanitarnych oraz do wsparcia ich ochrony i bezpieczeństwa.
Humanizm, niezależność, neutralność i bezstronność to zasady, na których zasadza się pomoc humanitarna. Powinny one chronić osoby udzielające pomocy i umożliwić im swobodne działanie.
UE i jej państwa członkowskie są światowym liderem pod względem pomocy humanitarnej. Wspieranie opartej na zasadach pomocy humanitarnej i przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego stanowi podstawę naszego zaangażowania na arenie międzynarodowej.
Kontekst
Ludność cywilna w strefach konfliktu jest często zabijana lub raniona w wyniku ukierunkowanych lub masowych ataków. Ponad 70 mln osób zostało przymusowo wysiedlonych na skutek konfliktów, przemocy i naruszania praw człowieka. Na pomoc humanitarną liczy przeszło 200 mln ludzi.
Przez rzecznictwo i działania polityczne, takie jak dialog, oświadczenia i inicjatywy oraz finansowanie na rzecz organizacji partnerskich w celu zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej, UE przyczynia się do ogólnoświatowego poszanowania i przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.
W 2017 r. UE przeznaczyła ponad 1,75 mld euro na operacje pomocy humanitarnej w ponad 80 krajach na całym świecie
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska