W miniony weekend pierwsza grupa żołnierzy z lubelskiej brygady OT ukończyła kurs ratowników wodnych. Tego typu szkolenia są praktycznym przygotowaniem do wypełniania misji formacji, jaką jest wspieranie lokalnych społeczności.
Przeprowadzony w dniach od 4 do 10 czerwca br., kurs ratowników wodnych był pierwszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym zorganizowanym przez dowództwo WOT. Wzięło w nim udział 30 żołnierzy z sześciu pierwszych brygad OT, w tym lubelscy Terytorialsi. Tego typu kursy już niebawem będą organizowane w lubelskiej brygadzie.
Szczególnie teraz, w okresie letnim, kiedy dochodzi do wielu utonięć, umiejętności ratowania tonących są szczególnie przydatne. Realizacja tego typu kursów ma na celu rozwijanie kompetencji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, tak aby byli oni realnym wsparciem lokalnych społeczności. Jak powiedział dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła, „Terytorialsi są częścią społeczności lokalnych, wykształcenie w nich zdolności ratowniczych uczyni nasze społeczności bezpieczniejszymi również w czasie pokoju.”
Kurs został przeprowadzony przez WOPR-Warszawa. Zajęcia praktyczne odbywały się na Zalewie Zegrzyńskim oraz w specjalistycznych warunkach na jednym z warszawskich basenów. Kursanci szkolili się z pływania i technik ratownictwa wodnego, również w umundurowaniu. Uwaga została skupiona także na organizacji pracy ratownika i sprzęcie, który musi on wykorzystywać w swojej pracy.
Służba w WOT daje możliwości ciągłego podnoszenia kwalifikacji na różnego rodzaju kursach specjalistycznych. Żołnierze, którzy zdali egzamin i uzyskali uprawnienia ratownika wodnego, mogą pracować zarobkowo na pływalniach, kąpieliskach, spływach kajakowych, koloniach, itp. pod warunkiem ukończenia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz uzyskania dodatkowych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie (np.: sternika motorowodnego, instruktora pływania, itp.).
***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz.
Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę.
W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.
materiał: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
tekst zdjęcia: Małgorzata Jędryszek Sekcja Komunikacji Społecznej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki
3 Responses
Brawo Terytorialsi!!!!
Bardzo słuszna idea!!!tak trzymać, brawo żołnierze!
Wojska Obrony Terytorialnej są bardzo dobrym posunięciem w słusznej sprawie!