Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Trzy drogi w Zakalinkach-Kolonii i Komarnie-Kolonii zostały oddane do użytku mieszkańców (film)

9 lipca towarzyszyliśmy mieszkańcom Zakalinek-Kolonii i Komarna-Kolonii w poświęceniu i przekazaniu do użytku trzech dróg. Łącznie to ponad 4,4 km nowych lub wyremontowanych odcinków, które w znaczny sposób ułatwią komunikację drogową w tych miejscowościach.

W Zakalinkach-Kolonii został przekazany do użytku wyremontowany ponad 2,5 kilometrowy odcinek drogi, natomiast w Komarnie-Kolonii są to dwa odcinki nowo wybudowanych dróg: pierwszy to 1,312 km, a drugi ma ponad 622 metrów.

Zadania zostały wykonane w ramach ogólnego projektu „Budowa, przebudowa i remonty dróg gminnych”, na które samorząd gminny pozyskał dofinansowanie w kwocie 8.869.247 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wkład własny gminy to 2.580.000 zł.

Prace wykonało Przedsiębiorstwo budownictwa drogowego Tre-Drom Biała Podlaska.

W ramach projektu:

– droga Zakalinki-Kolonia – 2,5 km, nowa nawierzchnia, koszt 1.891.000 zł
– droga Komarno-Kolonia – 1,312 km, nowa droga, koszt 2.488.000 zł
– droga Komarno-Kolonia – 622 m, nowa droga, koszt1.484.000 zł
ponadto wcześniej:
– ul. Wesoła – 480 m, koszt ponad 1,5 mln zł
– droga Komarno-Solinki – ponad 2,1 km, koszt 1,3 mln zł
– droga Komarno-Kolonia w stronę Leśnej Podlaskiej – koszt 1,5 km, koszt ponad 1,017 mln zł
– droga w Wiechowiczach – 840 m, koszt 587 tys. zł
– remont dwóch dróg gruntowych w wysokim standardzie: Zakanale (od mostku do gajówki) – ponad 1 km, koszt 341 tys. zł, Komarno (bagno) – ponad 2,3 km, koszt582 tys. zł

To bardzo drogie inwestycje i są to tylko nieliczne w ramach całego dużego projektu, z którego zrealizowaliśmy osiem odcinków dróg. To potężne inwestycje, rekordowe w historii gminy. Takich środków, jakie były przeznaczone na inwestycje drogowe w roku ubiegłym i obecnym, nie było w historii naszej gminy. W ramach projektu przekazaliśmy ponad 11,2 mln zł, plus środki, które były przeznaczone na przygotowanie dokumentacji technicznej i na nadzór inwestorski. Jest to razem ok. 12 mln zł. Te inwestycje są widoczne, bo to 13 kilometrów, które albo otrzymały nową nawierzchnię, albo powstały od podstaw. Ten element nie może być niezauważalny, mieszkańcy to zauważają, cieszą się i korzystają z tego z wielką radością. Niektórzy oczekiwali na to wiele, wiele lat – wyjaśnia wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski.

Wśród osób zadowolonych z realizacji inwestycji m.in. sołtys wsi Zakalinki-Kolonia.

To wyczekane otwarcie drogi. Dzięki staraniom wójta i pozyskiwaniu funduszy, również unijnych, coś się u nas dzieje. W ostatnich latach nawet dosyć sporo. Mamy nawet powiedzenie, że Zakalinki są tak duże, że to Konstantynów jest ich przedmieściem – stwierdza żartobliwie sołtys wsi Zakalinki-Kolonia Tomasz Dudek. Zakalinki to miejscowość typowo rolnicza, jest tu dużo sadów, sporo też mieszkańców. – Drogi znacznie ułatwiają transport i codzienną komunikację. Czy ma dojechać karetka, czy straż, czy zwykli mieszkańcy, to teraz jest elegancko. Pomaga bliskość Konstantynowa, wszędzie jest bliziutko. Szkoła podstawowa, żłobek, przedszkole, urząd gminy, ośrodek zdrowia, sklepy, a niedługo otworzą nam kino. 

Mieszkańcy miejscowości, przedstawiciele władz samorządowych oraz wykonawców inwestycji, a także zaproszeni goście spotkali się licznie podczas otwarcia i poświęcenia dróg, po czym udali się do świetlicy w Komarnie-Kolonii, gdzie był czas na wspólne rozmowy i spostrzeżenia. Włodarz podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji projektu i pozyskania środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Słowa podziękowania popłynęły również od mieszkańców.

Każdy centymetr drogi czy chodnika przyda się dla infrastruktury w naszej wsi. Kolejna do budowy jest droga w stronę cmentarza, myślimy, że będzie jeszcze lepsza, niż te, które są teraz zrobione. Chcę bardzo podziękować za wybudowanie nowych kilometrów dróg w naszej wsi – mówił radny gminy Konstantynów Daniel Laszuk zamieszkały w Komarnie-Kolonii. – Wybrałem mieszkanie w Komarnie i nie żałuję tej decyzji. Polecam kupienie tu działki, każdy sąsiad jest tu miły, życzliwy.

 

materiał: Radio Biper Gmina Konstantynów
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama