Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

SOWA – Międzyrzec otworzył Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (film) (galeria)

17 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim otwarta została Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli lokalne centrum nauki, w którym osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie. SOWA powstała dzięki współpracy Ministra Nauki, Centrum Nauki Kopernik i Miejskiego Ośrodka Kultury.

Podczas otwarcia SOWY podkreślono, że życzeniem ostatnich właścicieli pałacu Zofii i Andrzeja Potockich było, by pałac był miejscem tętniącym życiem i służył mieszkańcom miasta. Organizacja w jego wnętrzu centrum, do którego przybędzie wielu zainteresowanych nauką i zabawą mieszkańców i gości, doskonale wpisuje się w to założenie.

SOWA, otwarta w Pałacu Potockich – obejmuje wystawę złożoną z 16 eksponatów oraz przestrzeń do swobodnego eksperymentowania – Majsternię. Podczas wizyty w tym centrum nauki można sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. To okazja, by stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji. Majsternia jest miejscem dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji i podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Zadania mają różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Przy okazji rozwija się umiejętności współpracy, rozwiązując zadania w parze lub w grupie. Myśl przewodnia Majsterni to „Myślisz lepiej, niż myślisz”.

To początek ważnej współpracy

Uroczystość otwarcia 34 Strefy SOWA uświetniła dyrektor Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Szelewa-Kropownicka.

Już od wielu lat Centrum Nauki Kopernik, a teraz także i Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, odczarowują, a raczej zaczarowują słowo nauka. Pokazują, że nie jest nudna, ani trudna. Nauka może być ciekawsza niż gry komputerowe, angażuje ciało, umysł, wyobraźnię. Może dziać się na naszych oczach. Jestem pewna, że SOWA będzie służyć nie tylko do rozwoju i nauki dzieci, ale też dorosłym przysporzy wielu okazji do fantastycznego spędzania czasu – podkreśliła dyrektor Barbara Szelewa-Kropownicka.

Każdy z tych eksponatów, który stoi Strefie SOWA, to jest taka mała etiuda naukowa. Do Strefy wybraliśmy eksponaty, które nasza publiczność w Koperniku lubi najbardziej. Sprawdzone. Lubiane i najczęściej odwiedzane. To dopiero początek, ale mamy nadzieję na kapitalną współpracę – dodała Irena Cieślińska, dyrektor Programowa Centrum Nauki Kopernik.

Burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Paweł Łysańczuk podkreślił: – Jestem przekonany, że ten dzień w historii Międzyrzeca, jest dniem ważnym. Batalia o otwarcie SOWY zaczęła się rok temu, był to pomysł na uzupełnienie pewnej luki, zarówno w pałacu, jak i w naszej ofercie edukacyjnej. To, że SOWA wylądowała w Międzyrzecu, to jest zarówno wyzwanie dla naszego miasta, ale także ogromna szansa. Będzie stanowiła atrakcję edukacyjną w skali powiatu, a nawet w szerszym zakresie. SOWA jest po to, aby nasi uczniowie nie byli w tyle za uczniami z większych ośrodków. Musimy stwarzać równe szanse od samego startu. Ale jestem przekonany, że każdy z nas, bez względu na wiek, wykształcenie, zaangażowanie w to czym się interesuje, znajdzie w Strefie coś dla siebie.

Nowe szanse na rozwój

Dzięki współpracy z Kopernikiem na zaproszenie Strefy SOWA do Międzyrzeca Podlaskiego ma szansę przyjechać mobilna wystawa „O Matmo!” pomagająca zrozumieć sens i logikę matematycznych zadań, a także Naukobus, czyli interaktywna wystawa czy Planetobus – mobilne planetarium (namiot z półkolistym ekranem), w którym prezentowane jest rozgwieżdżone niebo, planety i gwiazdy, które podróżują po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. Jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową. W Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Międzyrzecu Podlaskim ma szansę także powstać Klub Młodego Odkrywcy (KMO). Zajęcia prowadzone w klubach są oparte na eksperymentowaniu. Klubowicze formułują pytania dotyczące różnych zjawisk i poszukują na nie odpowiedzi, prowadząc doświadczenia. Animatorzy z Międzyrzeca mogą także dołączać do licznych sieci, które od wielu lat współtworzy, rozbudowuje i wspiera Centrum Nauki Kopernik.

SOWA w pałacu Potockich otwarta będzie od wtorku do czwartku w godz. 8:00-15:00 oraz w niedziel – grafik na poniższym plakacie.

Wejściówki można odebrać w sekretariacie urzędu miasta.

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst: Katarzyna Sosnowska-Piotrowska, Centrum Nauki Kopernik
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk, Radio Biper
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama