Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

„Muzeum na kółkach” gościło w Wisznicach (film)

Mobilna wystawa „Muzeum na kółkach” z ekspozycją z Muzeum Żydów Polskich POLIN już po raz ósmy wyruszyła w trasę po Polsce. Odwiedza trzy województwa, a w dniach 15-17 czerwca zawitała do Wisznic.

„Muzeum na kółkach” to podróżująca wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum POLIN. Mobilna ekspozycja upamiętnia i popularyzuje historię polskich Żydów oraz wielokulturową przeszłość naszego kraju. Każdego roku wystawa odwiedza mniejsze miejscowości – liczące do 50 tysięcy mieszkanek i mieszkańców – oraz miasta, w których odbywają się festiwale kulturalne i rocznicowe wydarzenia upamiętniające.

W dniach 15-17 czerwca ekspozycję mogli oglądać mieszkańcy Wisznic i okolic.

„Muzeum na kółkach” pozwala w ciekawy sposób doświadczać historii:
– trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka;
– nagrania z fragmentami wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają dowiedzieć się: kim są Żydzi oraz, co znaczy być Żydem dzisiaj;
– kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów;
– dzięki cytatom zaczerpniętym z przedwojennych pamiętników, odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów: polskim, jidysz i hebrajskim;
– stół warsztatowy z prawdziwymi judaikami pozwala przyjrzeć się religijnym zwyczajom Żydów.

Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera punkty związane z żydowską historią miejsca – z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach.

Odkrywaniu historii własnej miejscowości służy również bogaty program edukacyjny, przygotowany przez koordynatorki i koordynatorów lokalnych. W ramach działań towarzyszących na mieszkanki i mieszkańców odwiedzanych miejscowości czekają m.in. koncerty, warsztaty, spacery szlakiem lokalnej społeczności żydowskiej oraz gry miejskie.

Wystawie towarzyszyły: warsztaty kuchni żydowskiej „Jak smakuje czulent?” w świetlicy wiejskiej w Polubiczach, projekcja filmu T. Doroszuka „Byli od wieków, odeszli na zawsze” w wisznickim kinie, warsztaty dla uczniów „Dopóki będą kuropatwy…”, „Historia jednego zdjęcia” oraz „Nie bądź obojętny”.

Partnerem organizacji wystawy w Wisznicach jest Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Życia „Istnienie”.

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
film: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama