Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jubileusz 80-lecia powstania Szkoły Podchorążych Batalionów Chłopskich i 40-lecia powrotu gminy do Rossosza (film) (galeria)

Gmina Rossosz świętowała w minioną niedzielę dwa jubileusze: 80-lecie powstania miejscowej Szkoły Podchorążych Batalionów Chłopskich i 40-lecie powrotu gminy do Rossosza. Z tej okazji odbyła się podniosła uroczystość zainaugurowana złożeniem kwiatów pod pomnikiem ppłk. Stefana Skoczylasa, której jednym z punktów programu była inscenizacja zaprezentowana przez grupę rekonstrukcyjną, przybliżająca realia II wojny światowej. Wydarzeniu towarzyszyły liczne występy artystyczne, pokazy i wystawy nawiązujące swoją tematykę do burzliwych losów gminy i jej instytucji. Radio Biper objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Uroczystość w dniu 16 czerwca rozpoczęła się złożeniem wieńców pod pomnikiem ppłk. Stefana Skoczylasa przy Zespole Placówek Oświatowych w Rossoszu, w czym uczestniczyli m.in. dyrektor bialskiej delegatury urzędu wojewódzkiego Maciej Buczyński, przedstawiciele powiatu bialskiego na czele ze starostą Mariuszem Filipiukiem oraz gminy Rossosz z wójtem Kazimierzem Weremkowiczem, uczniowie i nauczyciele, członkowie stowarzyszeń i organizacji.

Szkoła Podchorążych im. Batalionów Chłopskich w Rossoszu mieściła się w pobliskich lasach, powstała w 1944 r., szkoliła kadrę oficerską, ponieważ w Batalionach Chłopskich było dużo chętnych do walki, a niestety większość nie miała przeszkolenia wojskowego. Stąd pomysł zorganizowania takiej szkoły. Było dużo chętnych, którzy chcieli walczyć, zapisywali się do batalionów, walczyli i działali. Bardzo duży odsetek ludności w tym uczestniczył – przypomniał wycinek gminnej historii wójt Kazimierz Weremkowicz. Jak podkreślił, ważnym dla samorządu elementem wydarzenia był jubileusz 40-lecia powrotu gminy do Rossosza. – Gmina została reaktywowana 1 stycznia 1984 r., wcześniej wchodziła w skład gminy Łomazy, więc świętujemy dziś także 40-lecie samodzielnego funkcjonowania jako jednostka samorządu terytorialnego. Oprócz tego, że to są rocznice to założeniem tego święta było, żeby przypominać, zwłaszcza ludziom młodym, o naszej historii, o tym, że kiedyś nie było gminy, a teraz jest,  o tym, jak nasi przodkowie walczyli podczas II wojny światowej. To ma wartość historyczną, kształcącą młodzież. Mam nadzieję, że te wartości patriotyczne będą podtrzymywane w dorosłym życiu.

Uczestnicy jubileuszu wzięli następnie udział w mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym, po której przemaszerowali na plac Gminnego Ośrodka Kultury w Rossoszu.

Do zgromadzonych kilka słów skierowali zaproszenie goście. „To wyjątkowe wydarzenie stanowi doskonałą okazję, aby świętując jubileusz oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny oraz upamiętnić ich niezłomnego ducha i poświęcenia (…) Dzisiejsze obchody są nie tylko hołdem dla bohaterów przeszłości, ale także ważną lekcją dla przyszłych pokoleń…” – list wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odczytał dyrektor delegatury UW w Białej Podlaskiej Maciej Buczyński. – To piękna lekcja historii. Bardzo się cieszę, że dzisiaj wspominamy o Batalionach Chłopskich, o Szkole Podchorążych, o Stefanie Skoczylasie. To właśnie m.in. dzięki Batalionom Chłopskim sytuacja w czasie okupacji zmieniła pewien front i pewne okoliczności, które mogły zaistnieć, nie wydarzyły się, bądź wydarzyły się w inny sposób – mówił starosta bialski Mariusz Filipiuk, składając również życzenia i gratulacje na ręce włodarza gminy. Szczególne podziękowania rodzinom żołnierzy, zarówno obecnych, jak i dawnych Batalionów Chłopskich, złożył poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk

Tam wysłuchano prelekcji dotyczącej jubileuszowych wydarzeń: historii Szkoły Podchorążych Piechoty Batalionów Chłopskich oraz powrotu siedziby gminy do Rossosza. Wydarzenie uświetnili swoimi występami uczniowie Szkoły Podstawowej w Rososzu, którzy zaprezentowali widowisko słowno – muzyczne oraz Orkiestra Dęta OSP w Rososzu.

Jednym z głównych punktów programu było plenerowe widowisko ukazujące realia II wojny światowej zaprezentowane przez grupy rekonstrukcyjne „Na wschodzie bez zmian” i Elitarny Klub Dżentelmenów „Landszturm 40 plus” oraz Zespół Ludowy „Zielawa” z mieszkańcami Rossosza.

Zgromadzeni obejrzeli też pokaz umiejętności kawaleryjskich zaprezentowany przez Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.

Program wydarzenia obfitował w występy artystyczne. O atrakcyjną oprawę muzyczną dnia zadbały: chór męski „Echo Podlasia” i zespół ludowy „Zielawa”, a członkowie Szkoły Tańca „Diament” z Radzynia Podlaskiego zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i gimnastyczne. Z koncert akordeonowym wystąpił Miłosz Bachonko,  zwycięzca 14. edycji programu „Mam Talent”. W godzinach wieczornych prezentował się Uliczny Teatr Ognia Antidotum, a uczestnicy imprezy mieli też okazję wspólnie potańczyć pod chmurką przy muzyce zespołu Szafirband.

Tego dnia nastąpiło również wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego oraz pieśni żołnierskiej i patriotycznej.

Wydarzeniu towarzyszyły także wystawy: fotograficzna „Piotr Ułanowicz” ukazująca wójta gminy Rossosz, który zginął w 1941 r. w KL Auschwitz oraz historyczna – obejmująca swoim zakresem umundurowanie, broń oraz inne przedmioty nawiązujące do historii militarnej powiatu bialskiego i gminy Rossosz.

Dokumenty archiwalne dotyczące dawnego wójta zaczął gromadzić ok. 10 lat jego wnuk, Henryk Pawłowski.

Piotr Ułanowicz był wójtem gminy Rossosz przed wojną, niestety nie udało się odszukać dokumentów, od którego roku został wójtem. Jedno jest pewne, że już w 1928 r. był w zarządzie gminy Rossosz, bo znajdują się dokumenty już podpisane przez niego jako w zastępstwie wójta. Zachowało się bardzo niewiele pamiątek rodzinnych po dziadku, jako dzieci nie znaliśmy dziadka, a to, co zachowali i przekazali rodzice, to były bardzo skromne informacje. Większość informacji, które pozyskaliśmy, pochodziły z materiałów archiwalnych. W świetle tych dokumentów jawiła się cała osobowość, jak na owe czasy – śmiem twierdzić – nieprzeciętnego formatu, bo był to człowiek zaangażowany w wiele instytucji społecznych, jakoś godził to z pracą wójta. Za swoją działalność otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi  – przybliżają szczegóły dotyczące życia dziadka i przygotowanej wystawy Henryk Pawłowski i Piotr Perczyński, wnukowie wójta Piotra Ułanowicza.

Za organizację drugiej z wystaw „Historia Podlasia mundurem pisana 1863-1946” odpowiedzialny był Elitarny Klub Dżentelmentów. – 

Organizatorzy zadbali również o swoich najmłodszych mieszkańców oferując im podczas wydarzeń jubileuszowych dmuchany plac zabaw, malowanie buziek czy skręcanie kolorowych baloników. Dorośli znaleźli coś dla ochłody w piwnym ogródku.

Organizacji wydarzeń jubileuszowych podjęli się wspólnie: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Rossosz, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Rossosz, Zespół Placówek Oświatowych w Rossoszu – Przedszkole, Gminny Ośrodek Kultury w Rossoszu, Gminna Biblioteka Publiczna w Rossoszu,  Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu i Ochotnicza Straż Pożarna w Rossoszu.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Rossosz
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama